cocuklar.gen.tr https://www.cocuklar.gen.tr Çocuk, Çocuk Eğitimi ve Hastalıkları tr-TR hourly 1 Copyright 2019, cocuklar.gen.tr Fri, 22 Jul 2016 00:00:00 +0000 Fri, 15 Nov 2019 00:00:00 +0000 60 Erkek Çocuk https://www.cocuklar.gen.tr/erkek-cocuk.html Wed, 28 Nov 2018 23:49:29 +0000 Erkek Çocuk, Erkek çocuğun anne karnındayken beynin sağ tarafı, kızların ise beynin sol tarafı öncelikli olarak gelişmesi sonucu erkek çocukların fiziksel güç gerektiren işlerde, daha aktif rol oynaşını sağlar. Yeni doğ Erkek Çocuk, Erkek çocuğun anne karnındayken beynin sağ tarafı, kızların ise beynin sol tarafı öncelikli olarak gelişmesi sonucu erkek çocukların fiziksel güç gerektiren işlerde, daha aktif rol oynaşını sağlar. Yeni doğmuş erkek bebekler kızlara göre daha toplu ve uzun olur. Bu özellik erkeklerin daha geç oturmasına sebep olurken, kızlara göre yürümeye de 2 ay geç başladıkları gözlenmiştir. Erkek çocuklar daha kolay hastalanır, bu özellikleri hayat boyu devam eder. Erkek çocukları ilk kelimeleri söylemesi kızlara göre daha geç başladığı daha uzun ve kurallı cümleleri kuramadıkları 4, 5 yaşlarında da kelime dağarcığı kız çocuklara oranla daha düşüktür. Dil gelişiminde, erkek çocuklarına göre, kızların bu üstünlüğü, okula ve sosyalleşmeye daha yatkın, çevrelerine karşı daha uyumlu olmaları, daha hızlı düşünmeleri ve bundan ötürü de kolay hata yapmalarına neden olur.

Erkek çocukların fiziksel gücünden dolayı, hareketli oyunları tercih etmesi, onları daha yaramaz olarak görmemize neden olsa da içindeki enerjilerini dışarı vurmaları için koşmaları, yorucu faaliyetlerde bulunmaları gerekir.

Erkek çocukları ret cevabına kızlar kadar tolerans göstermese de, tuvalet alışkanlığı ile yemek yeme davranışı kazanması, annelerin erkek çocuklara daha hoşgörülü yaklaşması ve daha koruyucu davranması sonucu olarak erkekler, kızlara göre daha geç gelişirler.

Erkek Çocuk Gelişimi: Geç olgunlaşan erkek çocukların sosyal kabule daha fazla ihtiyacı oldukları ve daha çok saldırganlık eylemi gösterdikleri görülmüştür. Gelişimin duygusal, sosyal, bilişsel, değişik yönlerinde kızlar erkeklere göre daha erken gelişirler, aradaki mesafe zaman ilerledikçe, açılarak bu durum ergenlik çağına dek devam eder. Aradaki bu fark 6 yaşlarında iken, ortalama olarak 6 ay iken ergenlik döneminde bu süre 2 yıla kadar çıkar. Ergen yaştan sonra aradaki bu fark yavaş yavaş kapanır. Erkek çocukların boy uzama süresi hem daha geç başlar, hem de daha geç sona erer. Kız çocukların fiziki gelişimi ise en geç 20 yaşında biterken; erkek çocukların fiziksel gelişimi 23, 25 yaşlarına kadar devam edebilir. Erkekler de sakal ve bıyık çıkmasını erkeklik simgesi olarak görülür ve bunu kendilerinde bir üstünlük olarak sayarlar. 

Erkek çocuklar daha fazla fiziksel kuvvet gerektiren yardımda bulunmayı tercih ederken, kız çocukları sosyal anlamda yardımlaşmaya daha yatkındır.

İslamiyette Erkek Çocuk Yeri:

Yanlış bir anlayış tarzı olarak; bazı aileler de kız çocuğu istenmez, kız olursa sevilmez ya da erkek kadar sevilmez. Erkek çocuğu tercih edilir havası eser. Bunu açıkça çocuklarına karşı söyleyenler de vardır. Allah hayırlı evlat versin. 

Dinde, sevgide, muamelede, hediye almada, mirasta, adaletten ayrılmamamız isteniyor. Kız, erkek çocuk ayrımı yasaklanır. Hz Peygamber (s.a.v) “Allah’tan korkunuz, çocuklarınız arasında adalet ve eşitliğe riayet ediniz” buyurmaktadır. Evlatlarınız size Allah’ın bir emanetidir ve eşit davranış görme haklarına sahiptir. Eğitim, terbiye, bilgi, oyuncak ve giyiminde farklı davranılabilir.

Birde şu duruma dikkat çekilmelidir. 

 Çocuklarımız bizlere imtihan için verilmiş emanetlerdir.

Erkek Çocuk Genel Özellikleri: 

 • Erkek çocuk, çoğunlukla bir işe odaklanmayı tercih eder. 
 • Erkek çocukları daha geniş olan alanlarda oyun kurup oynarlar ve genellikle dışarıda olma ihtiyacı duyarlar.
 • Erkek çocukları sol taraftaki gözleriyle daha iyi görürler, bu da beynin sağ kısmındaki bilgiyi beslemektedir.
 • Fiziksel açıdan Kendilerini daha güçlü olarak gören erkek çocukları, kıran kırana oyunlara daha çok eğilimlidir. 
 • Erkek çocukların kendilerini yeterli ve güvende hissetmesi nedeniyle, bağımsızlık duygusunu daha erken yaşlarda gelişir.

]]>
Kız Çocuk https://www.cocuklar.gen.tr/kiz-cocuk.html Thu, 29 Nov 2018 01:06:32 +0000 Kız Çocuk;Kız çocuklarının eski zamanlarda pek bir önemi yoktu. Hatta kız çocukları onlar için utanç sebebi olmuştur. Fakat artık böyle bir düşünce       yoktur. Kız çocukları bizler için birer nimettir. Kız Çocuk;Kız çocuklarının eski zamanlarda pek bir önemi yoktu. Hatta kız çocukları onlar için utanç sebebi olmuştur. Fakat artık böyle bir düşünce       yoktur. Kız çocukları bizler için birer nimettir. Kız çocukları her zaman erkek çocuklarına göre daha sakin olduğu söylensede 6 yaşındaki bir kız çocuğu için bu pek doğru değildir. 

Anaokulu Döneminde Kız Çocuk; 

Kız çocuklarında da erkek çocuklarında da 6 yaş en hareketli yaştır. İlgi çekmeyi ister, kararlarını kendi vermek ister, aileden bağımsız davranmak ister, dışa yönelir, arkadaş edinmeye başlar. Fakat bunlar yanında da bencil oldukları bir dönemdir. Kız çocukları bu dönemde  neyin doğru neyin yanlış olduğunu bilse de sadece kendisi için doğru olanı yapmayı seçer.  

İlkokul Döneminde Kız Çocuk; 

İlkokul döneminde her şey dahada farklılaşacaktır. Anaokulundaki rengarenk sınıfının, bir sürü oyuncağın yerini daha disiplinli ve bir ders boyunca oturması gereken bir yer  alacaktır. Bu durumda çocukları enerjilerini atamayacaklardır ve üzerlerin de ki baskı gittikçe daha çok artacaktır. Kız çocukları ilkokul   zamanında yaşadıkları sıkıntılardan biri de yeni bir ortam ailenin olmaması ve bazı davranışlara yada olaylara akıl erdiremediği gibi bazı  korkuları da ortaya çıkacaktır. Kız çocuklarıın bu korkularını küçümsemek yada dalga geçmek yerine onlara bunların mantıklı bir açıklaması yapılmalı ve onları bu korkularından uzak tutulmalıdır. Bu korkuları ona sosyal aktivite ile yada sizinle paylaşmasına ve sizinde onu ilgili bir şekilde dinleyip karşı vermenizle çözmek en doğru yöntemlerden birdir. Kız çocuklarının okul çağından üzerlerin de yeterince baskı olduğundan onlara okuldan sonra neler yapacaklarını anlatmalısınız. Örneğin okuldan dönünce ona birlikte vakit geçireceğinizi söylerseniz bu onun okulda daha huzurlu durmasını ve çıkışı beklemesini sağlar. Özellikle kız çocuklarına 'sen artık okula başladı kocaman kız oldun' demek onu sanki ailesinin ondan uzaklaştığı anlamına gelir. Ne kadar okula başlamış olsa da her zaman ailesine ihtiyacı olacaktır. Kız çocukları ailesine daha düşkün ve erkek çocuklarına göre duygusal olduğundan dolayı onlara okula gitmesinin ailesini  kaybetmesine yol açtığı anlamına gelmediğini hissettirmek gerekir. Kız çocuklarında okuldan sonra verilen ödevleri yapmak zorunda  kalacaktır. Bu durumda siz onun başında beklemek yerine onun ilgisi çekmeyen başka bir işle ilgilenirseniz ve herkes kendi işini bitirdikten    sonra oyun oynayabileceğinizi söylerseniz onun için daha doğru olur. Kız çocukları okuldan geldiği için zaten bütün gün de oturmak zorunda kaldığından dolayı ödev sürelerini daha kısa tutmakta fayda vardır. 

Ergenlik Döneminde Kız Çocukları; 

Kız çocukları anatomik yapı olarak oldukça dikkat çekmektedirler. Özellikle ergenlik çağına gelmiş kız çocukları gelişim gösterdiğinden bu konuda ailelere büyük bir sorumluluk düşüyor. Kız çocuklarının bu dönemdeki özel ihtiyacında annesinden veya kız kardeşinden yardım alması veya sorunlarını paylaşması gerekir. Özellikle ergenlik döneminde çocukların içe kapanmalarına izin verilmemelidir. Bu dönemde çocukların arkadaş çevresinde oldukça dikkat edilmelidir. Çünkü tüm kötü alışkanlıklar ve sorunlar bu dönmede kazanılmaktadır. Genellikle ergen dönemindeki çocukları spora veya sanata yönlendirmek en doğru karardır. Onların kafasını başka yöne çekmek, hem fiziksel hemde bedensel rahatlama sağlamalarına yardımcı olacaktır. Ergenlik döneminde çocukların okulda veya arkadaş çevresinde bazı sorunları olabilir. Bu durumda ona güven ve destek vererek anlatmasını sizden bir şey saklamamasını sağlanmalıdır. 

Kız Çocuk

Dinimizde Kız Çocuğunun Yeri; 

Dinimizde kız çocuklarının yeri büyüktür. Osmanlı zamanın da kız çocuğu doğurmak utanç sebebiydi. Oysaki kız çocuğu bereket  demektir. Miras davalarından annenin, babanın, erkek kardeşin kız çocuğuna]]> Çocuklarda Su Çiçeği https://www.cocuklar.gen.tr/cocuklarda-su-cicegi.html Thu, 29 Nov 2018 19:31:11 +0000 Çocuklarda su çiçeği, çocukluk döneminin en yaygın hastalığı olarak bilinen viral bir hastalık türü olan su çiçeği, çoğunlukla kırmızı ve kaşındırma özelliği olan kızarıklıklardan oluşur. Bazı durumlarda zatü Çocuklarda su çiçeği, çocukluk döneminin en yaygın hastalığı olarak bilinen viral bir hastalık türü olan su çiçeği, çoğunlukla kırmızı ve kaşındırma özelliği olan kızarıklıklardan oluşur. Bazı durumlarda zatürre bakterisi gibi çok ciddi risk unsurları barındırdığı gibi, çocuklarda su çiçeği çoğu zaman zararsız olabilir. Özellikle 10 yaş ve daha küçük çocuklarda çok sık görülen su çiçeği, genellikle Mart ve Mayıs aylarında yayılması çok hızlıdır.

Çocuklarda Su Çiçeği Sebepleri Nelerdir

Virüs kaynaklı bir hastalık olan su çiçeği, bilhassa hapşırma, öksürük yada temas yollarından biri ile geçer. İlk toplanan aşamalar bir arada değerlendirilir, hastalığa maruz kalındıktan sonra 10-21 gün arasında meydana gelir. En bulaşıcı olduğu süreç ise kızarıklıklar oluştuktan sonraki ilk 2 gündür.

Yetişkinler veya yaş olarak daha büyük olan çocuklar hastalığı çok sert geçirmektedirler. Eğer bir çocuğun annesi su çiçeğine yakalanmış ise veya çocuk su çiçeği aşısını vurulmuş ise 1 yaşın altındaki çocuğun bu hastalığa yakalanma olasılığı neredeyse yoktur. Ya da tam tersi durumda yani anne daha önce su çiçeği geçirmemiş ve bebeği su çiçeği aşısı vurulmamış ise çok riskli bir su çiçeği hastalığına yakalanabilir. Eğer su çiçeği çok ağır geçirilmişse bu hastalığa sahip çocuğun bağışıklık sistemi normal çocuklara kıyasla çok zayıf kalacaktır.

Çocuklarda Su Çiçeğinin Belirtileri Nelerdir

Başlangıçta çocuklar sürekli kaşınma eğiliminde olup, kaşıntı yapan kızarıklıklar vücutta belirmeye başlar. Bu kızarıklıkların yayılması uzun sürmez ve kısa süre içinde vücuda yayılır. 7 ile 10 gün arasında yayılma görülebilir. Özellikle ağız, göz ve üreme organları civarında oluşan kızarıklıklar çok acı vermektedir. 

Çocuklarda Su Çiçeğinin Belirtilerini Şöyle Özetleyebiliriz:

 • Yüksek Ateş Olması
 • Kızarıklıklardan Kaynaklanan Genel Rahatsızlık
 • Baş Ağrısı Oluşumu
 • İştah Kaybı

Çocuklarda Su Çiçeği Teşhisi Nasıl Yapılır

Hastalığın teşhisine karar verebilmek kolay değildir. Üst başlıkta anlattığımız durumlar hasıl olduysa bir doktora göstermeniz uygun olacaktır. Doktor da belirtilere bakarak su çiçeği teşhisini koymaktadır. Bu yüzden aşağıda sıraladığımız hususlar teşhisi kolaylaştıracaktır. 

 • Belirtilerin ne zaman ortaya çıktığı,
 • Diğer sağlık problemleri var ise isimlerinin ne oldukları,
 • Çocuğunuzda bulunabilecek kısıtlamanın var olup olmadığı,
 • Hangi ilaçların kullanıldığı gibi birtakım sorular, sorulduğu zaman cevap verebileceğiniz hatırlamanız gerekenler arasındadır.

Doktorunuz ilk olarak çocuklarda su çiçeği hastalığının belirtilerinin ne kadar zaman önce başladığını ve oluşumları inceler. Yakın zamanlarda yakınlarında su çiçeği geçiren başka birinin olup olmadığı sorulmaktadır. Akabinde su çiçeği aşısı olup olmadığı bilgisini talep edecektir. Ayrıca son zamanlarda herhangi bir hastalık teşhisi konulup, teşhise yönelik yapılan tedaviler için hangi ilaçların tüketildiği, hasta çocuğun okula gidip gitmediği sorulacaktır.

Çocuklarda Su ÇiçeğiÇocuklarda Su Çiçeği Tedavisi Nasıl Yapılır

Sağlığı yerinde bir çocuk, su çiçeğine yakalandığı zamanda mümkün olduğunca herhangi bir ilaç tedavisine ihtiyaç duyulmaz. Yalnızca oluşan kızarıklıkları ortadan kaldırmak gayesi ile antihistamin reçetesi yazılabilir. Fakat genel itibariyle hastalığın stabil süreçte işleyerek, çocuğun kendini toparlayabilmesi sırası izlenecektir. Çünkü ömür boyu bağışıklık kazanmanın sağlanabilmesi için bu işlemlerin önemli bir yeri vardır.

Çocuklarda su çiçeği hastalığına yakalanmış çocuk için yapılacak en güzel iş çocuğu dışarıya veya okula göndermemek olur ki hem hastalığın bulaşıcılığından ötürü hem de çocuğunuzun daha iyi koşullarda hastalığı atlatabilmesi için en doğru seçenek olacaktır. Böylelikle de  okula giden diğer çocuklarında bu hastal]]> Çocuk Gelişimi https://www.cocuklar.gen.tr/cocuk-gelisimi.html Fri, 30 Nov 2018 08:06:59 +0000 Çocuk Gelişimi, genel bir kavramdan çok kapsamlı bir alandır. Çocuk gelişiminin kendine has dinamikleri vardır. Çocuğun fiziksel, psiko-motor, sosyal, duygusal, zihinsel ve dil gelişimini ele alır. Çocuğun fiziksel gelişim Çocuk Gelişimi, genel bir kavramdan çok kapsamlı bir alandır. Çocuk gelişiminin kendine has dinamikleri vardır. Çocuğun fiziksel, psiko-motor, sosyal, duygusal, zihinsel ve dil gelişimini ele alır. Çocuğun fiziksel gelişiminde ilk 6 yılı büyük önem arz eder. Bu dönem kişilik ve ahlak gelişimi bakımından da önemlidir. Bu ilk 72 ayda çocuk kendisine sunulan çevre, sevgi ve sağlıklı gelişimini sağlayan anne babaya ihtiyaç duyar. Büyüme ve gelişme birbirinden farklı kavramlardır. Büyüme yapısal artışı simgeler. Yani bedende gerçekleşen yapısal değişiklikleri gösterir. Çocuk sadece fiziki anlamda büyümekle kalmaz aynı zamanda beyni ve iç organlarıda aynı doğrultuda büyür. Beyin gelişimi sonucu çocukta hatırlama, giderek artan öğrenme ve muhakeme yeteneği gelişir. Gelişme çok boyutlu bir kavramdır. Bu yüzden ara kollara ayırarak incelemekte fayda vardır. Bedensel gelişim tüm diğer ana dallardan daha önemlidir. Çünkü gerektiği gibi gelişen bir birey daha somut ilişkiler kurabilir. Bedensel gelişimin hızlanması bilişsel gelişimin hızlanması durumunu beraberinde getirir. Bilişsel açıdan iyi bir noktaya gelen bireyin dil gelişimide hızlanır. Dil gelişiminde önemli yol kateden birey yaşıtlarıyla daha iyi ilişkiler kurar. Bu durum sosyalleşmesine katkı sağladığı için kişilik gelişiminide etkiler. Ve yine yaşıtları ile iyi ilişkiler kuran çocuklar ahlak gelişimini de hızlandırmış olur. Psiko-motor hareketlerdeki gelişmeyi ifade eder. Bedensel gelişimle iç içedir. Psiko-motor gelişim için öncelikle beden gelişiminin sağlanması gerekir. Bedensel gelişim alanı boy, kilo, ağırlık artışı ile birlikte fiziken oluşan değişiklikleri kapsar. Psiko-motor ise bireyin zihin ve kas koordinasyonuna bağlı davranışlarının gelişmesidir. Çocuğumuzun bedensel, bilişsel ve psiko-motor gelişiminin yanı sıra ona kendini iyi hissettirecek davranışları da göz önünde bulundurmalıyız.


Çocuk GelişimiÇocuk Gelişimi Esnasında Uymanız Gereken Kurallar,
 • Çocuğunuza sık sık onu sevdiğinizi söyleyin ve sevginizi gösterecek davranışlarda bulunun. Gün içerisinde üstesinden gelebileceği bazı sorumluluklar verin. Ve başarısını ödüllendirin.
 • Yaşanan herhangi bir yanlış olayda sesinizi yükseltip öz güvenini zedelemeyin, azarlamayın. Öncelikli olarak ona olay içerisindeki olumlu yaklaşımlarını anlatın ve ardından yaptığı yanlışı nedenleri ile açıklayın. Böylelikle çocuğunuza doğru ve yanlışı ayırt etme imkanı sunmuş ve bunu küçük yaşta aşılamış olursunuz.
 • Çocuklar için anne baba birbirinden ayırt edilemez. Bu nedenle biriniz diğerinden daha az yada çok vakit geçirmek yerine ortak aktiviteler tercih edilmelidir. 
 • Bir şey yaptırmak için dayatma kurallar koymayın. Eğer bir kural konulacaksa süregelen zamanda da uygulanması gerekir. Bu şekilde olmazsa çocuk yapması gereken davranışları ulaşması gereken olguya ulaşana kadar yapar ve kalıcılık sağlanmaz. Siz ne kadar tutarlı davranırsanız çocuğunuzda bu yolda ilerleme kaydeder. 
 • Onunla iletişim halinde iken mutlaka göz teması kurun. Böylelikle çocuğunuz kendini önemli hisseder. Ayrıca konuşurken ona sarılarak, kucağınıza alarak kendini güvende hissetmesini sağlayın. Ona üstten konuşuyor olmanız bir güç olduğunuzu simgeler ve söyleyeceklerini size anlatamaz.
 • Dinlerken söylediği her kelimeye dikkat edin. Dinliyormuş gibi yapmaktan sakının. Eğer onu dinleyemeyecek durumda iseniz bunu ona anlatın.
]]>
Çocuk Doğumu https://www.cocuklar.gen.tr/cocuk-dogumu.html Fri, 30 Nov 2018 16:51:11 +0000 Çocuk doğumu, Normal doğum ve sezaryen doğum olmak üzere iki farklı şekilde yapılır. Hangi doğumun olacağı bebeğin anne karnında ki durumu belirler. Anne karnında ki bebeğin sağlıklı bir şekilde dünyaya gelmesi için dokt Çocuk doğumu, Normal doğum ve sezaryen doğum olmak üzere iki farklı şekilde yapılır. Hangi doğumun olacağı bebeğin anne karnında ki durumu belirler. Anne karnında ki bebeğin sağlıklı bir şekilde dünyaya gelmesi için doktor tavsiyesi üzerinde hangi doğum olunacağına karar verilir. Eğer bebeğin kilosu, boyu ve sağlığı ideal değerlerde ise anne rahminde gelerek yani normal doğum yapılır. Ama yok bebeğin kilosu, boyu veya sağlığından birinin ideal değerlerde olmaması durumunda sezaryen yani ameliyat edilerek doğum yapılır. 

Çocuk doğumu türleri

Normal doğum: Normal doğum çok sancılı olduğu için oldukça zor bir doğum çeşididir. Kimi anne adaylarının değerleri ideal değerde olsa da sancısı çok olduğu için sezaryen doğum olmak ister. Anne ve çocuk sağlığı için normal doğum tüm doktorlar tarafından önerilir. Normal doğumun sancısı çok fazla olsa da doğumdan sonra annenin herhangi bir rahatsızlığı olmaz. Ve çocuk daha sağlıklı şekilde dünyaya gelir. Gebeliğin son haftasında doktor kontrolü ile hangi doğum olacağına karar verilir. Normal doğum olması için bebeğin gelmesi beklenir. Bu geçen süre 9 aydan önce de olabilir. 9 aydan sonra da olabilir. Rahim ağzı geniş olan anne adayları daha az sancı çekerek doğumu gerçekleştirebilir. Fakat rahim ağzı dar ise doğum çok zor olur ve çocuk sağlığı için risk taşıdığı için açılmama durumunda hemen ameliyat ile alınmasına karar verilir. Kimi anne adayları doğum yapacağı zaman sancısı gelmez ve doğumu çok uzun ve riskli bir durumda gerçekleştirir. O gibi durumda suni sancı verilerek annenin sancısının gelmesi sağlanır. Gelen suni sancı ile anne doğumunu zorda olsa yapar. Doğum sonrası dünyaya gelen çocuk hemen doktor kontrollerinden sonra aileye verilir. 

Çocuk Doğumu
Sezaryen doğum: Sezaryen doğum ameliyat ile yapıldığı için herhangi bir sancı çekilmez. Gebeliğin son haftalarında doktor kontrollerinden sonra sezaryene karar verilir. Sezaryen ile yapılacak doğumlar da hemen ameliyat ile yapıldığı için beklemek gerekmez. Anne adayının ağrı sızı çekmemesi için belden uyuşması için iğne yapılır. Yani lokal anestezi yapılır. Lokal anestezi olduğu için annenin belden aşağısı uyuşturulduğu için hiç bir ağrı sızı hissetmeden bebeğinin ilk doğduğu zamanı görebilir. Anne rahminin üstünde karın bölgesinin alt kısmında karından 7 kat kesilerek yapılır. Bebek karın kısmından çıkarılır. Ameliyatta sonra kesilen yere dikiş atılır ve bu dikişlere çok dikkat edilmelidir. Sezaryen doğumdan doğum esnasında herhangi bir acı hissetmezsin fakat anestezinin etkisi gittikçe dikiş atılan yerde ağrı ve sızı hissedilir. Doğumdan 6-7 saat sonra yavaş yavaş yürümeye başlanır. Fakat anne adayı bir süre ani hareket etmemeli ve dikiş yerine soğuk aldırmamalıdır. Dikiş yeri iltihap kaptığı zaman anne adayının iyileşme süresi çok uzar ve çok fazla ağrı sızı hissetmeye başlar. 
]]>
Çocuklarda İshal https://www.cocuklar.gen.tr/cocuklarda-ishal.html Sat, 01 Dec 2018 15:38:32 +0000 Çocuklarda İshal, Özellikle yeni doğan ve diş çıkarma çağında bulunan bebek ve çocuklarda sıkça görülen ishal deneyimsiz anneler için oldukça korkutucu bir durumdur. Henüz bağışıklık sistemi tam olarak gelişmemiş çoc Çocuklarda İshal, Özellikle yeni doğan ve diş çıkarma çağında bulunan bebek ve çocuklarda sıkça görülen ishal deneyimsiz anneler için oldukça korkutucu bir durumdur. Henüz bağışıklık sistemi tam olarak gelişmemiş çocuklarda sıklıkla görülen ishal oldukça tehlikeli ve ihmal edilmemesi gereken bir durumdur. Özellikle gelişmemiş ve gelişmekte olan ülkelerde görülen ishal nedeni ile dünya genelinde her yıl üç ile beş milyon çocuk hayatını kaybetmektedir. İshal akut olarak ortaya çıkan ve ön beş günden uzun sürmesi çocuklar için hayati önem taşıyan bir hastalıktır. Bağırsaklarda ve midede oluşan bakterilerin neden olduğu ishal ile birlikte mide bulantısı, mide de ağrı ve yüksek ateş de eşlik etmektedir. Çocuklarda ishal vücudun aşırı su kaybetmesine neden olan ve doktor müdahalesi gerektiren bir durumdur. Susuz kalan vücutta bağışıklık gitgide zayıflar ve beden iyice halsiz düşer. Eğer ishal kontrol altına alınmaz ise bu durum ölüm ile sonuçlanabilir.

Bağırsaklarda oluşan bakterilerin neden olduğu bu hastalıkta dışkıda sümüksü bir yapı veya kan görülme durumu da olasıdır. Özellikle ağız yolu ile bulaşan ishal de çocukların yediği sebze ve meyvelerin temiz olmasına, içme suyunun kaynatılıp soğutularak tüketilmesine veya hazır olarak kullanılmasına dikkat edilmesi gerekmektedir.

Çocuklarda İshalin Nedenleri
 • Sağlıksız yaşam koşulları ve sağlıksız beslenme
 • Temizlik ve hijyen kurallarına uymamak
 • Özellikle hayvan dışkısının bulaşmış olduğu yiyecek ve suların tüketilmesi
 • Bağışıklık sisteminin güçlü olmaması ve bünyesel faktörler
Çocuklarda İshalin Belirtileri
 • Dışkının sulu ve mukuslu bir şekilde gelmesi
 • İshale bağlı olarak ortaya çıkan yüksek ateş
 • Mide bulantısı ve kusma
 • Baş ağrısı ve halsizlik
 • Anne sütü alan çocuklarda iştahsızlık ve sürekli uyku hali
Çocuklarda İshal
İshal Tedavisi

İshal başlangıcında hastalığın ilerlemesini durduracak yöntemler evde kolaylıkla uygulanabilir. Bunun için posasız ve katı yiyecekler tercih edilmeli ve vücudun tuz kaybını önleyecek şekilde beslenmelidir. Ayrıca vücutta oluşan su kaybının da giderilmesi için bol sıvı tüketilmelidir. Evde uygulanan yöntemler ile geçmeyen ishal de doktora başvurmak oldukça önemlidir.
]]>
Çocuklarda Disfazi https://www.cocuklar.gen.tr/cocuklarda-disfazi.html Sat, 01 Dec 2018 16:59:31 +0000 Çocuklarda Disfazi, Özellikle konuşma gecikmesi ile kendini belli eden gelişimsel nedenli konuşma bozuklukları, çocukluk çağında sık karşılaşılan sorunlardan biridir. Konuşması normal gelişmiş çocuklarda, belli bir Çocuklarda Disfazi, Özellikle konuşma gecikmesi ile kendini belli eden gelişimsel nedenli konuşma bozuklukları, çocukluk çağında sık karşılaşılan sorunlardan biridir. Konuşması normal gelişmiş çocuklarda, belli bir lezyona veya bilinen bir nedene bağlı olarak açığa çıkan dil sorunları ise edinsel disfazi başlığı altında toplanır. Çocukluk çağında daha çok kafa travması, enfeksiyon gibi nedenlere bağlı olarak gelişen ve sıklık açısından çocukluk çağında erişkin dönemine göre bir hayli az görülen edinsel disfazilerin klinik özellikleri, erişkin afazi sendromlarıyla (Broca tipi afazi, Wernicke tipi afazi gibi) fark ve benzerlikleri halen tartışmalıdır. Çok küçük yaşlarda, edinsel disfazinin çocukluk çağının gelişimsel afazileriyle (çocuğun konuşmaya geç başlaması veya tam olarak konuşmayı öğrenememesi) karışması söz konusudur. Bu nedenle edinsel disfazi tanısı için çocukta dil yetisinin yeterince gelişmiş olduğundan emin olunması gerekir.

Çocuklarda Disfazi tanı ve Tedavisi

Çocuklarda afazinin yetişkinlere oranla daha hızlı ve tam olarak iyileştiği, çocuğun yaşı ne kadar küçükse düzelme şansının o kadar fazla olduğu belirtilmektedir. Edinsel disfazilerde motor afazi, mutizm ve spontan konuşmanın azalması başlıca temel klinik özellikler olarak sıralanmaktadır. Önceleri çocuklarda edinsel disfazi sendromlarının, erişkinlerde görülenlere pek benzemediği ve çocuklarda erişkinlere oranla Wernicke tipi disfazinin daha az görüldüğü bildirilmiştir.

Çocuklarda Disfazi
Ancak son zamanlarda yapılan incelikli değerlendirmeler, Wernicke tipi disfazinin de çocuklarda seyrek olmadığını göstermektedir. Beynin dil organizasyonunu çok erken yaşta tamamladığına ilişkin deneysel ve klinik kanıtlar, çocuk ve erişkinde görülen benzerliklere sağlam bir temel oluşturmuştur. Ayrıca çocukluk çağında görülen afazinin seyrinin de önceden varsayıldığı gibi iyi olmadığı öne sürülmüştür. Edinsel epileptik afazi olarak da bilinen, çocuklarda epilepsi ve EEG anormallikleri ile birlikte olan Landau Kleffner sendromu sık rastlanmasa da ciddi sendromlardan biridir ve edinsel bir disfazi olarak tanımlanmasına karşın pek çok açıdan oldukça farklı doğada bir konuşma bozukluğudur.

Tedavide A.C.T.H (adrenocor-ticotrophic) hormon tedavisi ve Karbamazepin yaygın olarak kullanılır. Dil bozukluklarına neden olan hasara karşı çocuk beyninin yanıtsız kalması ve telafi edici tüm mekanizmaları harekete geçirmemesi düşünülemez. Bu durum tedavi sürecine olumlu etki yapar. Ancak iyi gidişli, tamamen iyileştiği düşünülen olgularda bile daha incelikli testler yapıldığında dil yetisi ile ilgili bazı bozukluklar saptanmaktadır.
]]>
Çocuklarda Halsizlik https://www.cocuklar.gen.tr/cocuklarda-halsizlik.html Sun, 02 Dec 2018 13:54:24 +0000 Çocuklarda Halsizlik etkisi değişik şekilde pek çok probleme bağlı olarak görülür. Çocuklarda halsizlik çeşitli metabolik hastalıklardan, üst solunum yolu enfeksiyonlarından, kan kanserinden, demir eksikliğind
Çocuklarda Halsizlik etkisi değişik şekilde pek çok probleme bağlı olarak görülür. Çocuklarda halsizlik çeşitli metabolik hastalıklardan, üst solunum yolu enfeksiyonlarından, kan kanserinden, demir eksikliğinden kaynaklı olan anemiden, bağırsak parazitlerinden, çocuğun yediği besinlerden oluşan sorunlardan kaynaklanabilir. Çocukta oluşan halsizliği önemsemeden geçmek doğru değildir.Altında yatan nedenin mutlaka araştırılması gerekir.

Çocuklarda Kansızlıkdan Kaynaklanan Halsizlik

Kansızlığın oluşumunun farklı sebepleri olabilir. Ancak çocuklarda en çok demir eksikliği anemisinden dolayı görülür. Anemi vakalarının çoğu demir eksikliğinden dolayı olur. Bu tür kansızlık olaylarının engellenmesi, tedavi edilmesi daha kolaydır. Demir, kan hücrelerinde bulunur ve oksijenin vücuda dağılımını sağlar. Demir oluşumunun eksik eksikliği durumunda, kan hücrelerinin yapımı durur ve oksijen dağılımında düşüş meydana gelir. Bunun vücuda pek çok zararı vardır. Bunların en başında halsizlik gelir. Okul öncesi ve okul sonrası dönemlerde anemi sıkça görülür. Tedavisinin gecikmesi dersteki katılımına ve arkadaşları ile olan oyunlarını engel olabilir. Halsizliğin yanında yorgunluk hissi, konsantrasyon güçlüğü, dikkat dağınıklığı, iş gücünde azalma, tırnakta kırılma, soluk beniz görüldüğünde önlem alınmalı doktora başvurmalıdır. Çocukların bu etkilerden korunması için besinlerine dikkat edilmeli, çay vesaire bu tarz şeylerden kaçınmalıdır.

Çocuklarda Bağırsak Parazitlerine Bağlı Halsizlik

Bağırsakta oluşan parazitler genellikle ağız yoluyla bulaşmaktadır. Eller iyice yıkanmadığında, tırnaklar düzgün kesilmediğinde, besinler çiğ kaldığında, suların temiz olmaması ve besinlerin iyi yıkanmaması gibi durumunda, eşyaların ortak kullanımı ve hijyen kurallarına uyulmadığında çok sık şekilde karşılaşılır. Bu yüzden çocuklara hijyen ve temizliğin neden gerekli olduğu bunların nasıl yapılması gerektiği açıklanması gerekmektedir. Diş fırçalama, el yıkama, meyvelerin yıkanarak yenmesi, abdest alımı vesaire şeylerin çocukların yanında yapılması ve onlara örnek olunması gerekir. Bağırsak parazitlerinin tedavi edilmemesi durumunda halsizliğin dışında kansızlık, beslenme bozukluğuna bağlı gelişim geriliği, bağışıklık sisteminin bozulmasıyla da enfeksiyonlar meydana gelir. Bu belirtiler görüldüğünde hemen doktora gidip tedaviye geçmeli ve kendi aile efradı da tedavinin içinde bulunmalıdır.
     Çocuklarda Halsizlik
Çocuklarda Lösemi Kaynaklı Halsizlik

Kanser, diğer hastalıklar kadar yaygın görülmese de, çocukların doğumdan itibaren karşılaştıkları hava kirliliği, kimyasal maddeler, tablet, telefon, bilgisayar ve benzeri teknolojik aletlerden dolayı bu dönemde maalesef rastlanmaktadır. Küçük çocuklarda kanserin en çok görülen türü lösemi yani kan kanseridir. Hastalığın tedavisi için erken teşhis son derece önemlidir. Löseminin değişik çeşitleri olmasına rağmen genelde sinsice ilerleyen bir hastalıktır. Çocuğun sık sık hastalanması, cildinde solukluk, kansızlık, halsizlik ve benzeri durumlarında, hastalıktan şüphelenildiği anda çocuk takip altına alınmalıdır. Bundan sonraki dönemde ailelere büyük görev düşmektedir. Çocuklarda halsizlik kan kanseri görüldüğünde çok dikkat edilmelidir. Mutlaka peşine düşüp önemli bir sorun var mı diye araştırılmalıdır. Çocuklarda halsizlikle beraber karın ağrısı, ateş, kemik ağrısı, kilo kaybı gibi etkiler varsa Kan testi ile beraber hemogram testi yaptırılmalıdır. Çocuklarda halsizlik önemsenmeyip kenara atıldığında hastalığın tedavisi için çok geç kalınmış olabiliyor. İlk zamanlarda demir eksikliği anemisi olarak görülen ancak zamanla lösemi olduğu anlaşılan çocukların sayısı maalesef ki her geçen gün daha da artmaktadır. Bundan dolayı çocukların teknoloji ile tanışmaları ne kadar geç olsa o kada]]> Çocuk Bakımı https://www.cocuklar.gen.tr/cocuk-bakimi.html Mon, 03 Dec 2018 12:59:37 +0000 Çocuk Bakımı, Bebek sahibi olan bireylerin dikkat etmesi gereken en önemli husus çocuk bakımı konusunda gerekli bilgiyi almış olmalarıdır. Zira çocuk bakımı önemsenmesi gereken bir konudur. Çocukların büyümesi Çocuk Bakımı, Bebek sahibi olan bireylerin dikkat etmesi gereken en önemli husus çocuk bakımı konusunda gerekli bilgiyi almış olmalarıdır. Zira çocuk bakımı önemsenmesi gereken bir konudur. Çocukların büyümesi konusunda hiçbir noktasının atlanmaması ve ihmal edilmemesi gerekmektedir. Aksi takdirde ilerleyen süreçlerde çocukların hayatlarında bir takım değişmelerin yaşanması da söz konusudur. Burada dikkat edilmesi gereken ilk husus çocuğun büyütülmesi hususunda nasıl hareket edilmesi ile ilgili bilginin edinilmesidir. Çevreden duyduğumuz kulaktan bilgiler yerine daha bilimsel yöntemlerden yararlanarak çocuk bakımı yapılması gerekir. Zira küçük yaşlardan itibaren çocuk bakımı konusunda yapılacak en ufak bir hata çocuğun geleceğini de olumsuz yönde etkilemektedir. Bu sebepten ötürü çocuğunuz bilinçaltına kolaylıkla yerleşen bir hareket ilerleyen süreçlerde çocuğa olumsuz sonuçlar doğurabilir.

Çocuk bakımı ile ilgili detaylı bilgiyi uzman bir hekimden, çocuk ve ergen psikolojisi ile ilgili alanında uzman psikolog ya da psikiyatrlardan elde edinmeniz mümkündür. Çocuğunuzun hem maddi ve hem de manevi anlamda bakıma, ilgiye ve alakaya ihtiyaçları vardır. Zira çocuklar sizin sevginiz ile büyümektedir. Bu yüzden de sizin sevginize de muhtaçtırlar. Bu sebepten ötürü çocuğunuza olan güveninizin pekiştirilmesi için onu sevip saymalı ve bağrınıza basmalısınız. Manevi anlamda yerine getireceğiniz desteklerin yanı sıra maddi ihtiyaçlarının da giderilmesi de şarttır. Bu yüzden çocuk bakımı konusunda oldukça hassas davranmanız hem sizin için ve hem de çocuğunuz için oldukça önemlidir.

Çocuk Bakımında Aileye Düşen Görevler

Çocuk bakımı konusunda ailelere çok büyük işler düşmektedir. Özellikle de anne ve babaların bu konuda dikkatli hareket etmelerinde fayda var. Zira sizin yapmış olduğunuz her hareketten çoğunuzun çok kolay bir şekilde etkileneceğini unutmamanız gerekmektedir. Çocuklarınız sizden ne görür ise onu uygulayacağını unutmamanız gerekmektedir.  Bu sebepten ötürü çocuk bakımı konusunda aileleri önemli görev ve sorumluluklar düşmektedir. Bu görev ve sorumlulukları yerine getirdikleri taktirde çocuklarını istedikleri şekilde büyütmeleri mümkündür. Burada önemli olan şey ise örnek model olma durumudur. Yani kısaca ne ekerseniz onu biçersiniz diyebiliriz. Bu yüzden çocuk bakımı çocuğunuz doğduğu andan itibaren ( bebeklikten itibaren ) başladığını söylemek mümkündür.

Çocuk Bakımı

Çocuk Bakımı Konusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çocuk bakımı konusunda anne ve babaya çok büyük görev ve sorumluluğun düştüğünü belirtmiştik. Burada dikkat edilmesi gereken temel hususlar bulunmaktadır. Bunların öncelikli olarak yerine getirilmesi şarttır. Aksi takdirde birçok sorunla karşılaşılması söz konusu olmaktadır. Çocuk bakımı konusunda çocuğun yemek, içmek, uyumak, temizliğini yapmak gibi hususların yerine getirilmesi oldukça önemlidir. Özellikle de temizlik konusunda çocuğunuz nasıl hareket edeceğini öğretmeniz gerekir. Aynı zamanda çocuğunuz yemek ve içme konusunda ahlak kurallarına uymasını belirtmelisiniz. Neleri yapacağını ve neleri de yapmaması gerektiğini iyi bilmesi şarttır. Aksi takdirde bir toplum karşısında çocuğunuz sorunlar yaşaması gerekir.

Ağaç yaş iken eğildiği için çocuk bakımı konusunda da çocuk çok erken bir zamanda öğrenmesi gerekir. Aksi halde büyüdüğünde bu tür konuların öğretilmesi hususu oldukça zordur. Çocuğa birçok sıkıntı yaratması söz konusu olmaktadır. Bu sebepten ötürü çoğunuzu oldukça dikkatli eğitmeniz gerekir. Bu sebepten ötürü çocuk bakımı ihmal edilmemesi gereken bir husustur.

]]>
Çocuklarda Doğuştan Kalça Çıkığı https://www.cocuklar.gen.tr/cocuklarda-dogustan-kalca-cikigi.html Mon, 03 Dec 2018 21:57:30 +0000 Çocuklarda doğuştan kalça çıkığı, bazı durumlar vardır ki bireylerde doğuştan kalça çıkığına sebep olur. Bu durum uyluk kemiğinin üst ucu kalça eklemi kapsülüne bağlı kalması gerekirken çıkması ile açıklan Çocuklarda doğuştan kalça çıkığı, bazı durumlar vardır ki bireylerde doğuştan kalça çıkığına sebep olur. Bu durum uyluk kemiğinin üst ucu kalça eklemi kapsülüne bağlı kalması gerekirken çıkması ile açıklanabilir. Çocuğunuzda kalça çıkığının bulunması ihtimaline karşılık erken tanı ve tedavisi aciliyet arz eder. Bu yüzden yeni doğan tüm bebeklerin ilk kontrolleri kalça çıkığının olup olmadığına yöneliktir. 

Çocuklarda doğuştan kalça istatistiksel veriler incelendiğinde 800 yeni doğan bebekten birinde görüldüğünü göstermektedir. Kalça çıkığı problemi için hormonal, genetik, mekanik veya çevresel faktörlerin etkili olduğu belirtilse de nedeni tam olarak açıklanamamıştır. Kız çocuklarında erkek çocuklara göre 6 kat daha fazla kalça çıkığı problemi görülmekte olup, çocukların yüzde 40'ında çift taraflı çıkık olabilmektedir. 

Yıllardır uygulanan bebeği kundağa sarma yada  bebeği ayaklarından tutup baş aşağı salma gibi uygulamalar bebeklerde kalça çıkığına yol açan sebeplerdendir. Bu tür geleneksel uygulamalar istenmeyen durumlara yol açabileceğinden uzak durmakta fayda vardır

Çocuklarda Doğuştan Kalça Çıkığı Açısından Riskli Bebekler Kimlerdir

 • Ailede veya yakın akrabalarında kalça çıkığı bulunan aileler çocukları doğduklarında mutlaka doktora bilgi vermelidir.
 • Anne karnından ters geliş ile doğan bebekler veya doğmadan önce gebeliğin sonuna kadar başı üstte olacak biçimde duran çocuklar.
 • Boynunda bir yana doğru doğumdan kaynaklı eğrilik ''Tortikolis'' bulunanlar.
 • Ayaklarında doğumdan dolayı ortopedik biçim bozuklukları olanlar.

Çocuklarda Doğuştan Kalça Çıkığı Nasıl Tespit Edilir

kalça çıkığı ilk bakışta görülen bir durum olmayacağından doktora muayeneye gidildiğinide doktora muayene ettirerek kalça çıkığı hakkında bilgi alınabilir. Muayene esnasında hekiminiz,  bebeğinizin kalçalarını uyluk kemiklerini hafifçe çekme ve itme hareketiyle kalça ekleminde gevşeklik oluşup oluşmadığını tespit etmeye çalışır. Daha büyük çocuklarda çocuğun bacaklarının kolayca açılıp açılamadığını kontrol etmek suretiyle takip eder.

Eğer çocuğunuz yeni doğan ise ve ciddi bir sorun değil ise on beş günden sonra tekrar kontrol yapılacaktır. Fakat sorun daha riskli ise veya kontrol yapımında bir durum tespit edilirse doktorunuz sizi ortopediste gitmeniz konusunda yönlendirecektir. 

Bazı durumlarda çocuğunuzun kalçası ultrason ile izlenebilir. Dört aylıktan daha büyük çocuklar için ise kalça ekleminin ultrasonda görüntülenmesi amacıyla röntgen filmi çekilebilir.

Çocuklarda Doğuştan Kalça Çıkığı

Çocuklarda Doğuştan Kalça Çıkığı Nasıl Tedavi Edilir

Kalçada meydana gelen bir çok sorun "Pavlik Bandajı'' ile tedavi edilebilir. Pavlik bandajı çocuğunuzun dizlerini birbirinden ayrı tutarak karnına doğru çekilmesini temin eder. Bu bandaj ile muayene edilen çocuğunuz her hafta doktorunuz tarafından bizzat kontrol edilir ve uyluk kemiğinin kalça eklemi içine oturup oturmadığı gözlenecektir ve eğer oturmuşsa bu bandajla tedaviye devam edilerek gündüz gece 2-3 ay kadar süre ile kullanılacaktır.

Kalça çıkığı olan her yirmi çocuktan birinde tedavi için bandaj yeterli olmayabilir. Eğer Böyle bir şey söz konusu ise çocuğunuza alçı tedavisi ve bacakların askıya takılması gerekebilir. Bazı durumlarda ise kalça çıkığının tedavisi için ameliyat icap edebilir.

Doktora Ne Zaman Başvurmalısınız

 • Çocuğunuzun kalça çıkığı açısından riskli olduğu belirtilen bir grupta bulunuyorsa ise ve ultrasonografi kontrolü henüz yapılamamışsa 
 • Çocuğunuzun bacaklarının boyutları birbiriyle aynı boyda değilse.
 • Yürümeye başlayan çocuğunuzda topallama olduğunu hissediyorsanız doktorunuza başvurmalısınız.
]]>
Anne Çocuk Sağlığı https://www.cocuklar.gen.tr/anne-cocuk-sagligi.html Tue, 04 Dec 2018 16:55:48 +0000 Anne Çocuk Sağlığı, Türkiye nüfusunun genç bir yapıda olması ve bu genç yapı içinde doğurganlık yaşına gelmiş bayan sayısının fazla olmasından dolayı, anne ve çocuk sağlığı merkezleri açılmıştır. Sağlıklı bi Anne Çocuk Sağlığı, Türkiye nüfusunun genç bir yapıda olması ve bu genç yapı içinde doğurganlık yaşına gelmiş bayan sayısının fazla olmasından dolayı, anne ve çocuk sağlığı merkezleri açılmıştır. Sağlıklı bir anne ve çocuk için en başta bunların vücut fonksiyonlarını iyi bilmeleri gerekmektedir. Annelerin sağlıklı olmaları hamilelik dönemlerinde sağlıklı bir süreç geçirmeleriyle yakından alakalıdır.hamilelik döneminde anne ne kadar sağlıklı bir gebelik süreci yaşarsa doğacak çocukta o kadar sağlıklı olacaktır. Buna bağlı olarak sağlıklı nesiller ortaya çıkacaktır. İnsanların her türlü sosyal, zihinsel, bedensel gelişiminin tam olması sağlıklı bir toplum ve sağlıklı toplum bireylerinin oluşmasının öncü koşuludur.Ülkemizde her türlü sağlık hizmetlerine önem verilmeye başlanmış iken, özellikle anne ve çocuk sağlığı merkezlerine daha fazla önem verilmiştir. Bu kapsamda anne  çocuk sağlığı merkezlerinde çeşitli hastalıkların takibi, aşı takipleri, çocuk gelişiminin takip edilmesi gibi alanlarda hizmetler sunulmaktadır.

Anne Çocuk Sağlığı
Anne çocuk sağlığı ile ilgili ilk aşama döllenme ile başlamaktadır.Anne rahminde döllenme oluştuktan sonra bebek gelişim göstermeye başlar. Bu gelişim döneminde anne ve bebeğin değişimleri her kademede izlem altına alınmaları gerekir. Bu gelişim döneminde hem annenin hemde bebeğin kilo, boy, aşı kontrolleri yapılır. Annenin ve bebeğin sağlıklı bir hamilelik süreci geçirmesi için her türlü periyodik kontrolün yapılması gerekmektedir. Eğer bu kontroller yapılmaz ise sağlıklı bir doğum olamaz.Bu da sağlıklı nesillerin oluşması için bir engel oluşturabilir.
]]>
Çocuklarda Otizm https://www.cocuklar.gen.tr/cocuklarda-otizm.html Wed, 05 Dec 2018 13:37:58 +0000 Çocuklarda otizm, Otizm, doğumdan başlayarak ilk üç yıl içinde görülen ve bireyde hayat boyunca devam eden, sosyal etkileşme, sözel ve sözel olmayan münasebette sorunlar, tekrarlanan davranış ve sınırlı il
Çocuklarda otizm, Otizm, doğumdan başlayarak ilk üç yıl içinde görülen ve bireyde hayat boyunca devam eden, sosyal etkileşme, sözel ve sözel olmayan münasebette sorunlar, tekrarlanan davranış ve sınırlı ilgi alanları ile kendini belli eden, çözülemeyen kalıtsal bir hastalıktır. İstatistikler Günümüzde her 110 çocuktan birinde görüldüğünü, ve uğradığı ailenin maalesef hayatını olumsuz anlamda çok etkilediği bilinen otizm hastalığı, 20.yüzyıl ortasına kadar ne olduğu anlaşılamayan bir hastalıktı. Yıl bin dokuz yüz kırk üçleri gösterdiğinde  

Dr. Leo Kanner on bir çocuk üzerinde yaptığı uygulamaların bitiminde literatüre ‘Erken Çocukluk Otizmi’ terimini kazandırdı(1943). Aynı tarihlerde Hans Asperger, günümüzde Asperger Sendromu olarak adlandırılan, otizmin daha hafif bir şeklini tanımladı. Kanner deneğinde birlikte çalıştığı 11 çocukta, sosyal ilişki kuramama, dili iletişim kurmak amacıyla kullanmama, ekolali, tekrar edici davranışlar, farklılık ve değiştirme işlemlerini tolere edememe gibi bugün de tanı faktörleri içinde olan özellikler yanında, etkinliğini yitirmiş bazı özellikler de ortaya koymuştur. Otistik bir çocuk, üç yaşından evvel aşağıdaki belirtilen üç alandan bir veya daha fazlasında gecikme veya normal olmayan fonksiyonel davranışlar gösterecektir.

 • Sosyal etkileşme
 • Sosyal iletişimde yararlanılan dil
 • Sembolik ya da hayali oyun oynama

Çocuklarda Otizm

Çocuklarda Otizmin Tipik Belirtileri Nelerdir

Otizm tanısı konulan çocuklar için aşağıda maddeler halinde sıralanan tipik durumların en az yarısını sergilerler. Bu belirtiler çok hafif ya da  aşırı şiddetli olabilir. Her bir semptomun etkisi de diğer semptom dan farklı etki gösterebilir. Ayrıca, bu davranışlar farklı sebepler ile meydana gelerek, çocuk gelişimine uygun olmayan bir hal alabilir.

 • Gözde odaklanma çok az hatta neredeyse yoktur.
 • Çevreyle çoğu zaman ilgisizdirler.
 • İsmi söylendiğinde tepkisiz kalırlar.
 • Ya Aşırı hareketli ya da tam hareketsiz olabilirler. 
 • Bazı otizmli çocuklar  fiziki müdahaleye, öpülme, sarılma vs. Gibi hareketlere izin vermez yada bu hareketten hoşlanmazlar.
 • Genellikle cansız şeylerle uğraşır, insanlarla iletişime kapalıdır. 
 • Sosyal ve duygusal açıdan kendilerini gerçek dünyadan soyutlanmış gibi davranırlar.
 • İşaret yeteneklerini kullanmaz, ihtiyaçları olduğu zaman yetişkinin elini kullanarak ifade ederler.
 • Taklit becerileri bulunmaz veya çok sınırlıdır.
 • Konuşma ve diyalog otizm çocuklarda ilerlememiştir.
 • Konuşma yeteneği olsa bile bunu insanlarla iletişim aracı olarak kullanmazlar.
 • Ekolaliktirler, söylenenleri tıpkı bir papağan gibi tekrar ederler.
 • Zamirleri yerinde değil ters kullanırlar.
 • Uygunsuz vurgulu konuşma yapar, genel olarak kalıp cümlelerle konuşurlar.
 • Mekanik ve tek düze vurgusuz ses tonu kullanırlar.
 • Yersiz gülme ve kıkırdamalar vardır.
 • Düzenle ilgili  takıntıları vardır.
 • Nesnelerle ilgili takıntılar baş gösterir. Gereksiz yere aşırı ilgi ve bağlanma eğilimi vardır (İp, pet şişe, araba… vs)
 • Rutin hayattaki olağan şeylerde meydana gelen değişikliklere tepki verirler.
 • Tekrarlayan bilişsel hareketler (stereotipiler) yapar. Nesneleri yerini oynatma, kanat çırpma, zıplama el çırpma, kendi etrafında dönme, parmak ucunda yürüme…)
 • Oyuncaklarla yapılış amaçlarına göre oynamazlar. Anlaşılmadık şeyler yaparlar. Örneğin Arabaları dizerler, topu çevirirler vs...
 • Hayal ürünü oyun oynamazlar.
 • Sürekli aynı veya aynı tarz oyunları oynamayı tercih ederler. Bunun dışına kolay kolay çıkmazlar.
 • Bazıları aşırı derecede inatçıdır.
 • Bazılarının özellikle acı, ışık, ses, koku ve dokunuşa aşırı hassas olurlar.
 • Bazıları soğuğa, sıcağa, acıya oldukça duyarsız kalırlar.
 • Bazıları tehlike]]> Çocuklarda Ateş https://www.cocuklar.gen.tr/cocuklarda-ates.html Wed, 05 Dec 2018 23:34:10 +0000 Çocuklarda ateş, genellikle viral hastalıklardan kaynaklanmaktadır. Vücut ısısının yükselmesi bağışıklık sisteminin organizmalar ile mücadelesi sonucunda meydana gelmektedir. Bu nedenle vücut ısısını ölçmek hasta ol Çocuklarda ateş, genellikle viral hastalıklardan kaynaklanmaktadır. Vücut ısısının yükselmesi bağışıklık sisteminin organizmalar ile mücadelesi sonucunda meydana gelmektedir. Bu nedenle vücut ısısını ölçmek hasta olunup olunmadığını anlamaktaki en iyi yöntemdir. Bunun dışında vücut ısısının normale dönmesi hastalığın geçtiği manasına gelmemekle birlikte antibiyotik ve bakteriyel enfeksiyon tedavisi gerekebilmektedir.
  Çocuklarda ateş, ateşli havaleye ve sıvı kaybına neden olabilmektedir. Sıvı kaybının temel sebebi ise yüksek ateş ile birlikte ter yoluyla sıvı kaybetmekten kaynaklanmaktadır. Eğer kaybedilen sıvı dışarıdan takviye edilmez ise böbrekler işlevsel olarak aksama meydana getirir ve vücudun kimyasal dengesi bozulabilir. Bunun dışında 1-3 yaşları arasındaki ateşli havale 39.7 derecenin üstündeki ateşlenmelerde meydana gelmektedir.

  Çocuklarda Ateş Ölçme

  Çocuklarda ateşin, değerlendirilmesinde ölçüm yöntemi oldukça önemlidir.Ateş yaş grubu değişmesine karşın makattan ve koltuk altından ölçüm en güvenilir ölçüm yöntemidir. Ateş makattan ölçüldüğü zaman 38 dereceye kadar normal sayılırken, koltuk altından ölçüldüğü taktirde 37 derece normal sayılmaktadır. 3 yaş üstü çocuklarda ise makattan ölçüm tavsiye edilmemektedir. Bunun temel sebebi ise psikolojik bozukluklara neden olma ihtimalidir. Bu ölçümler dışında birde kulaktan ölçüm yöntemi kullanılmaktadır.Bu yöntem tıbbi açıdan pek güvenilirlik içermemektedir bundan dolayıda doktorlar tarafından pek tavsiye edilen bir ölçüm sistemi değildir. Diğer taraftan ışın ile ölçme yöntemi kullanılmaktadır. Kullanılan bu yöntem kulaktan ölçümden daha doğru sonuçlar verdiğinden daha sık tercih ediliyor ve doktorlar tarafından tavsiye ediliyor.

  Çocuklarda Ateş
  Çocuklarda Ateş Nedenleri
  • Aşılar,
  • Enfeksiyonlar,
  • Metabolik hastalıklar,
  • Zehirlenme
  • Doku Hasarı
  • Vücutta su kaybı
  • İlaçlar ve benzeri gibi daha bir çok etken çocuklarda ateşe neden olmaktadır.
  Çocuklarda ateş nasıl düşürülebilir

  Çocuk kalın kıyafetler giydirilerek ateşi daha da yükseltil memelidir. Bunun yanında üzerine üşüyor gerekçesi ile bir şeyler örtül memelidir.
  Eğer çocuğun ateşi sürekli artıyorsa hemen ılık duşa sokularak ateşi hızlı bir şekilde düşürülmelidir.Ateş düşürücü ilaçlar 4-6 saat ara ile verilmelidir. Eğer ilaç işe yaramıyor ise önce 4-3 saat arasında verilmelidir. Aksi taktirde ise bir uzmana başvurulmalıdır.
  ]]>
  Çocukluk Psikiyatrik Bozuklukları https://www.cocuklar.gen.tr/cocukluk-psikiyatrik-bozukluklari.html Thu, 06 Dec 2018 00:39:29 +0000 Çocukluk Psikiyatrik Bozuklukları, çocuklar dünyaya geldiklerinde dışarıdaki dünyanın tehlikelerine karşı savunmasız olarak gelirler. Onların bu tehlikelerden koruyacak ve güvende olmalarını sağlayacak kişiler anne ve babalar Çocukluk Psikiyatrik Bozuklukları, çocuklar dünyaya geldiklerinde dışarıdaki dünyanın tehlikelerine karşı savunmasız olarak gelirler. Onların bu tehlikelerden koruyacak ve güvende olmalarını sağlayacak kişiler anne ve babalarıdır. Çocuklar yaramazlık yaptıkları zaman anne ve babalar çocuğa korkutucu cümleler ve cezalar verirler. Bu cezalar ve korkutucu kelimeler (öcü vb.) çocuğun güven duygusunu kaybolmasına, yalnız kalma korkusuna veya yeterlilik duygusunu kaybetmesine neden olmaktadır. Bu gibi korkular ve çocuğun küçükken yaşadığı travmalar çocuklarda psikiyatrik bozuklukların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. 

  Çocukluk psikiyatrik bozuklukları semptomları 
  • Uyuşturucu medde ve kullanımı
  • Uyku ve yemek alışkanlıklarında değişmeler
  • Fiziksel rahatsızlıklar
  • Sinire krizleri
  • Aşırı kilo alma korkusu
  • Okul başarısızlığı
  • Aşırı kaygı ve anksiyete belirtileri
  • Sürekli olarak kabus ve uyku bölünmeleri
  • Hiperaktivite
  • Halüsanasyon görme
  • Yalnız geçirilen zamanlar 

  Çocukluk Psikiyatrik Bozuklukları
  Çocukluk psikiyatrik bozuklukları türleri
  • Zeka geriliği: Uyarıları algılama, düşünme ve yorumlama işlevlerinin tümüne zeka adı verilir. Günümüzde yaygın olarak kullanılan zeka testleri ile zeka geriliği ölçülebilmektedir. Bu testler çocuğun yaşına uygun olarak hazırlanır. Zeka yaşı ölçüldükten sonra takvim yaşı 100 ile çarpılarak zeka bölümü hesaplanır. Ancak bu testler öğrenme yoluyla bilgi edinmiş çocukların tam olarak bilgi verememektedir. Bu testler arasında en uygun olarak görüleni Wechsler testi olmuştur. Eğer ölçülen zeka seviyesi 70'den az ise çocuk zeka gerisidir. Bu kişiler sosyal çevreye uyum sağlayamaz ve iletişim kuramazlar. Zeka testinde 50-70 arasında bir puan alan çocuklar hafif zeka geriliğine sahiptir. Bunlar eğitimle giderilebilecek bir zeka geriliğine sahip ve zeka geriliğinin en geniş grubu olarak bilinmektedir. 35-55 arasındaki çocuklar orta zeka geriliğine, 20-35 arasında puan alan çocuklar ağır zeka geriliği ve 20'den az puan alan çocuklar ise derin zeka geriliğine sahiptir. Bu problemin herhangi bir tedavisi olmamakla birlikte çocuğa kendini geliştirmesi için sosyal destek ve bazı eğitimler verilebilir. 
  • Dikkat eksikliği ve hiperaktivite: Bu bozukluğun temelinde aşırı hareketlilik ve ataklılık belirtileri bulunur. Ancak bu bozukluğun tanısının konması için belirtilerin en az 6 ay devam etmesi gerekmektedir. Çocuk yürümeye başlayınca aşırı hareketlilik görülür ve çevreyi rahatsız edici el, kol hareketleri görülebilir. Ayrıca bu çocuklar bir şeye konsantre olmada ve zekaları normal olduğu halde öğrenmede güçlük çekerler. Çocukların okul başarısızlığı aileninde dikkatini çekmektedir. Bu bozukluğun nedeni pek bilinmemekle birlikte beyinin bir bölümünde zedelenme ile oluştuğu öne sürülmektedir. Bozukluğun tedavisi için psikoterapi yöntemi, aile ve yakın çevre desteği gibi yöntemler kullanılabilir. 
  • Davranış bozuklukları: 8 yaşından büyük çocukların başkalarının haklarının ihlali ve tecavüz gibi saldırgan eylemleri göstermesi ile oluşan bir bozukluktur. Ayrıca bu eylemler hırsızlık, yangın çıkarma, yalan söyleme, okuldan kaçma gibi eylemler de olabilmektedir. Bozukluğun nedeni kalıtımsal olarak açıklanmıştır. Yani aile bireylerinde de bu davranışların olduğu saptanmıştır. Tedavi için aile danışmanlığı gerekmektedir. 
  • Tik bozuklukları: Çocuklarda psikayatrik bozuklukları içinde en sık görülenlerinden biri de tik bozukluklarıdır. Çocuklarda istemsiz olarak kasların tekrarlayıcı ve amaçsız hareketler oluşturma bozukluğuna tik bozuklukları adı verilir. En sık tik bozuklukları; göz kırpma, omuz silkme, kaş oynatma ve burun çekme olarak bilinmektedir. Ruhsal kökenli olduğu tespit edilen bu hastalığın tedavisi için aile danışmanlığı, psikoterapi]]> Çocuklarda Boğaz Ağrısı https://www.cocuklar.gen.tr/cocuklarda-bogaz-agrisi.html Thu, 06 Dec 2018 17:40:30 +0000 Çocuklarda boğaz ağrısı, Okulların açılmasıyla, ve bilhassa havaların soğumasıyla çocuklarda boğaz ağrısı görülmeye başlar, beta adı verilen bir bakteri nedeniyle (beta hemolitik streptokok) yol açtığı bir anjin ol Çocuklarda boğaz ağrısı, Okulların açılmasıyla, ve bilhassa havaların soğumasıyla çocuklarda boğaz ağrısı görülmeye başlar, beta adı verilen bir bakteri nedeniyle (beta hemolitik streptokok) yol açtığı bir anjin olabileceği için bu hastalığın tedavisine ciddiyetle yaklaşmak gerekir. Her boğaz ağrısı beta olmayabilir ve bu nedenle antibiyotiğe ihtiyaç duyulmaz. Çocuklarda Anjine bilhassa virüsler yol açtığından ilaç tedavisine ihtiyaç duyulmaz. Ancak beta bakterisi nedeniyle anjin meydana gelmişse müsait antibiyotik tedavisi uygulanmalıdır. Bundan dolayı bu iki durumu iyi ayırt etmek gerekir. Hekiminiz elde ettiği bulguları değerlendirerek icabında boğazdan kültür aldırmayı da talep edecektir. Çocuğunuz eğer;

   • 3 günden fazladır yüksek ateşi varsa
   • çocuk 3 yaşından büyük ve özellikle anaokulu veya kreşe gidiyorsa
   • okulda beta bakterisi bulunduğu belirlenen arkadaşları varsa
   • boynundaki lenf bezeler şişmişse
   • bunlarla birlikte öksürük, aksırık, burun akması gibi sebepler mevcut değilse kültürde bakteri belirlenip antibiyotik kullanma ihtimali yüksektir

   Çocuklarda Boğaz Ağrısına Ne Yol Açar

   Birçok hastalığın belirtisi olan boğaz ağrılarında özellikle iltihaplar, boğaz ağrısının en yaygın belirtisidir ve bulaşıcıdırlar. İltihaplar, çoğunlukla virüs (soğuk algınlığı) veya bakteriler (mikoplazma vs) aracılığıyla oluşturulurlar. Bakterilerin antibiyotik ile tedavi edilebilmesi ve virüslerin tedavi edilememesi bakteriler ile virüsler arasındaki en belirgin farktır.

   Virüsler: Soğuk algınlıklarının neredeyse tüm sebebi, virüslerdir. Hastada burun tıkanıklığı, genel halsizlik, boğaz ağrısı, hapşırma ile birlikte bulunduğunda olağan sebep, virüslerin bir tanesinden kaynaklanmasıdır. Bulaşıcıdırlar ve özellikle kış mevsimi salgın oluştururlar. bu hastalıktan vücudun korunma mekanizması ile muhtemelen bir hafta içinde kurtulur.

   Çocuklarda çok sık görülen su çiçeği, kızamık, boğmaca gibi, virüslerin yol açtığı hastalıklara da boğaz ağrısı beraber oluşur. Özellikle ağız içinde oluşan aft ve pamukçuk da oldukça ağrılı geçer. Bazen boğaz ağrısı soluk almayı bile güçleştirir, karaciğeri etkisi altına alabilir, sarılığa sebep olabilir. Altı hafta veya daha uzun sürebilen aşırı halsizliğe yol açabilir.

   Çocuklarda boğaz ağrısı, yetişkin ve bulûğ çağında bu hastalığı geçirenlere göre daha hafiftir. Öpücük hastalığı da denen bu hastalık tükürük ile geçmektedir. Ama ağızdan ele, oradan tekrar ağıza geçerek sürekli tekrarlayabilir. Bu yüzden, çocuklarınızı aynı havlu, yemek kapları kullanmamaları için uyarmak gerekmektedir. 

   Bakteriler: “Strep” iltihabı, “streptococcus” diye isimlendirilen bakteri familyasından ortaya çıkmaktadır. Bu hastalıkta oluşan iltihap, kalp kapakçıklarını (romatizmal ateş) ve böbreği (nefrit) etkisi altına alır. Bu tür mikroplar yüzünden zatürre, kızıl, bademcik iltihabı, sinüzit ve kulak iltihapları da meydana gelebilir.

   “Strep” iltihabı nedeniyle oluşabilecek zararları bertaraf edebilmek için antibiyotik tedavisi tercih edilmelidirler. Genellikle basit soğuk algınlığından daha uzun süre boğaz ağrısına neden olurlar. Bu bakteri, boğaz kültürü tarafından ancak tespit edilebilmektedir, muayene ile tespit edilememektedir.

   Çocuklarda bademcik çok hassas olduğundan, çocukların bademciklerinde meydana gelen iltihaplanmalar çocuklarda boğaz ağrısı yapar.

   Çocuklarda Boğaz Ağrısı

   Boğazın girişinde bulunan “epiglot” adı verilen yapının iltihap kapmasıdır. Bu iltihaplanma nedeniyle nefes yolu tıkanabileceği için önem ve acil müdahale arzeder. Yutmanın ağrı ve sızılı, ağızdan salya aktığı ve soluk alıp vermenin zorlaştığı durumlarda endişe edilir. 

   Alerji: Hapşırık, burun tıkanıklığı, saman nezlesi ve alerjisi olanlar, burun akıntısı, burun kaşıntısı, geniz akıntısı gibi rahatsızlıkların olduğu sıra boğaz ağrısının oldu]]> Çocuklarda Kızamık https://www.cocuklar.gen.tr/cocuklarda-kizamik.html Fri, 07 Dec 2018 13:13:22 +0000 Çocuklarda kızamık, çocuklarda görülen bulaşıcı bir hastalıktır. Genellikle solunum yolu ve hastaya direk temas etme yolu ile yayılmakta ve bulaşmaktadır. Kızamık hastalığı genelde kış dönemlerinde baş göstermekte Çocuklarda kızamık, çocuklarda görülen bulaşıcı bir hastalıktır. Genellikle solunum yolu ve hastaya direk temas etme yolu ile yayılmakta ve bulaşmaktadır. Kızamık hastalığı genelde kış dönemlerinde baş göstermektedir. Kızamık hastalığı sık rastlanmasa da yetişkinlerde de görülmektedir. Çocuklarda oluşan kızamık günlük yaşamı ve okul hayatını olumsuz etkilemektedir. Kızamık, ishal, halsizlik, akciğer iltihabı, gırtlak iltihabı gibi rahatsızlıklara yol açabilmektedir. Eğer gerekli aşı tedavisi uygulanmazsa kızamık rahatsızlığı salgın halini alabilir.

  Kızamık hastalığı genellikle bağışıklık sisteminin zayıflamasına mütakip ortaya çıkmaktadır. Ağız ve burun içerisine yerleşen virüslerin zayıf vücut direncini kırarak vücutta yayılmaya başlar. Hastalık birinci hafta evresinde vücutta iyice yayılır, ikinci haftasında ise vücutta iyice yerleşir ve belirginleşir. İkinci haftadan sonra hastalık gerileme dönemine girer. Vücudun her tarafında oluşmuş olan kızarıklar ikinci haftadan sonra pullar şeklinde dökülmeye başlar. Bu dönemden sonra artık hastalığın bulaşıcılık evresi son bulmuştur.

  Çocuklarda Kızamık
  Çocuklarda kızamık hastalığı ilk haftasında hiç bir belirti vermez. Daha sonra ise vücutta beyaz lekeler ve ateş baş göstermeye başlar. Çocuklarda kızamık hastalığında tedavisinde en başta yapılması gereken şey hastanın okula, kreşe gönderilmemesidir. Hastanın temizlik ve bakımına önem gösterilmeli, hastanın bulunduğu oda havalandırılmalı, güneş görmelidir. Eğer bu kurallara özen gösterilmez ise hastalık ağırlaşabilir. En etkin tedavi yöntemi kızamık aşısı uygulamasıdır. Çocuklarda kızamık aşısı 9. aydan itibaren belirli dönemlerle yapılmakta ve hastalığa karşı etkin bir önlem almaktadır. 
  ]]>
  Çocuk https://www.cocuklar.gen.tr/cocuk.html Sat, 08 Dec 2018 07:28:48 +0000 Çocuk, genellikle evlat anlamında da kullanılan çocuk tanımı, bebeklik ile ergenlik arasındaki insan evresi olarak tanımlanır. Bebeklikten sonra konuşma ve yürüme kabiliyetlerinin kazanıldıktan cinsel gelişimin ve eğilimin baş Çocuk, genellikle evlat anlamında da kullanılan çocuk tanımı, bebeklik ile ergenlik arasındaki insan evresi olarak tanımlanır. Bebeklikten sonra konuşma ve yürüme kabiliyetlerinin kazanıldıktan cinsel gelişimin ve eğilimin başladığı zaman aralığındaki insanlara çocuk denir. Dünya toplumlarında ve zamansal olarak çocuk tanımı görecelidir, toplumdan topluma değişiklik gösterir. Birleşmiş Milletlere göre ise 0-18 yaş arasındaki tüm insanlar çocuktur.

  Çocukluğun Dönemleri
  • Yeni doğan dönemi: Doğumdan sonra 1 aylık süreç tamamlanınca
  • Süt çocuğu dönemi: 2-24 ay arası
  • Oyun çağı dönemi: 2-6 yaş arası
  • Okul çağı dönemi: 6-11 yaş arası
  • Ergenlik çağı dönemi: 11'den 18 yaşına kadar
  Farklı Yönlerden Çocukluk 
  • Bilimsel olarak  çocuk, bilim adamları çocukların büyümesinin ve gelişmesinin 18 yaşına gelene kadar büyük oranda tamamlandığını kabul eder. Bu yönden Birleşmiş Milletler'in 0-18 yaş arası insanları çocuk olarak kabul etmesini desteklerler. 
  • Anotomisel olarak  çocuk, kendi cinsel farkındalığını tam olarak kavrayan çocukların ergenlik dönemine girmesiyle çocukluk dönemi sona erer.
  • Askeri olarak çocuk, Cenevre Sözleşmesi Protokolleri'nde de açık olarak belirttiği üzere 15 yaşını dolduran çocuklar haberci, gözlemci veya gözcü olarak gönüllüğün esas alınmasıyla askerde görev alabilirler fakat kesinlikle doğrudan savaşa katılamazlar.
  • Ekonomik olarak  çocuk, bazı devletler 15-16 yaş altındaki çocukların çalışmasını kesinlikle yasaklamış, bazı devletler ise ağır işlerde çalıştırılmasını yasaklamak gibi çocuk işçilere çeşitli kıstaslar getirmiştir. Ülkeden ülkeye -ülkenim ekonomik şartlarına göre- bu kural değişiklik göstermiştir.
  • Dini yönden  çocuk, dönemden döneme, zamandan zamana ve toplumdan topluma değişiklik gösterebildiği gibi dinden dine de çocukluk tanımı değişik şekilde kabul etmiştir. Ergenlik dönemine giren çocuklar İslamiyet'te çocukluktan çıkmış kabul edilip bazı farzları yerine getirmesi gerekmektedir.
  • Hukuk yönünden çocuk, genellikle 18 yaş altı çocuklar, çocuk mahkemelerinde yargılanıp 18 yaş üstü olanlara göre daha hafif cezalar veya birtakım farklı yaptırımlar uygulanır. Bazı ülkelerde ise ayrı bir çocuk mahkemesi bulunmayıp yetişkin bir insan gibi yargılanabilirler.
  • Sosyolojik yönden çocuk, her kültürden kültüre bile değişiklik gösteren çocuk tanımı için genellikle görselliğe göre karar verilir. Özellikle kuzey ve batı toplumlarındaki çocukların yetiştirilme tarzı olarak daha erken olgunlaşıp hayata daha erken atıldıkları bilinmektedir. 21. yy'da 20 yaşındaki insanlar bile daha ailesine bağlı yaşarken 15.yy'da İstanbul'u fetheden Sultan Mehmet'in 21 yaşında olması çocukluğun dönemden döneme, toplumdan topluma farklı tanımlar yaptırılmasına neden olabilmektedir.

  Çocuk
  Modern Toplumda Çocuk

  17. yüzyıla kadar önemsiz bir geçiş dönemi olarak görülen çocukluk, yeni adet ve fikirlerin ortaya atılmasıyla, çocukluk farklı olarak algılanmaya ve görülmeye başlanmıştır. Çocuk-merkezciliğinin ortaya başlamasıyla 17. yüzyıldan itibaren her aile kendi çocuklarının portresini evinde bulundurmaya başladı ve bundan sonra da çocuklukla alakalı tüm eski fikirler birer birer çökmeye, unutulmaya başlandı.

  Kendini geçmişe, geleneklere ve bunlara saygı duymaya göre belirlemekten ziyade toplum artık kendini bir şeyler planlayıp bir şeyler belkleyebileceği, umut edebileceği geleceğe odaklamaya başladı. Bu odaklanmayla birlikte çocukların gelişim süreçleri ve eğitime verilen önem gittikçr artmaya başladı. Zamanla toplum, sürüp gitme ve kaderine boyun eğme inanışından kopmaya başladı.

  İnsanlık kesin olarak tanıyamayacağı ve tanımlayamayacağı ge]]> Rüyada Çocuk Görmek https://www.cocuklar.gen.tr/ruyada-cocuk-gormek.html Sat, 08 Dec 2018 07:48:59 +0000 Rüyada çocuk görmek, gören kişinin nasıl ne durumda gördüğüne bağlıdır. Fakat genel olarak rüyada çocuk görmek sevinçle yorumlanır.Ayrıca görülen çocuklar güzelse bir yerden para geleceği ve rüyayı gören kişinin ma Rüyada çocuk görmek, gören kişinin nasıl ne durumda gördüğüne bağlıdır. Fakat genel olarak rüyada çocuk görmek sevinçle yorumlanır.Ayrıca görülen çocuklar güzelse bir yerden para geleceği ve rüyayı gören kişinin maddi durumunun düzeleceğini gösterir. Eğer rüyayı gören bir bayan ise kişinin çocuk sahibi olmayı çok istediğine delalet eder. Rüyada görülen çocuk yeni doğmuş ise bu durum şans, mutluluk gelecek ile ilgili güzel şeylere işaret etmektedir. Rüyada erkek çocuk doğurduğunu görmek ise kız çocuğunun olacağına işarettir fakat bu durum bazı yorumculara göre iyi bazılarına göre kötü yorumlanmaktadır. 

  Rüyasında erkek çocuk doğurduğuna gören kadının ailesinde huzursuzluk yaşayacağını gösterir eğer kadın hastaysa rahatsızlığından dolayı öleceğine delalet eder. Rüyada erkek çocuk sevdiğini görmek ise kişin bir düşmanı olduğunu ve bu düşmanın rüyayı gören kişinin bir açığını aradığını gösterir. Bu çocuk uzun boylu ise sizin gizli düşmanınız olduğunu eğer kısa ve zengin görünümlü ise düşmanınızın bilindik biri ve çok tehlikeli olduğunu gösterir. Rüyada görülen erkek çocuk uzun saçlıysa, rüya sahibinin yıllarca sürecek bolluk ve bereketin içinde kalacağına mutlu bir evliliği olacağına işaret eder. Rüyada Çocuk GörmekEğer çocuk kısa saçlıysa rüyayı gören kişinin sorunları olduğuna ve bu sorunlarının kendiliğinden çözüleceğine işaret eder. Rüyada kız çocuğu görmek ise bolluğa mutluluğa, zorluktan sonra kolaylığa işarettir fakat kız çocuğunu öldüğünü görmek rüya sahibinin hüzünlü, zorluklarla geçecek hayatı olacağına işaret etmektedir. Eğer rüya sahibi hamile ise ve rüyasında kız çocuğu doğurduğunu gördüyse doğacak çocuğunun  kendisine benzeyeceğine işaret eder.
  ]]>
  Çocuklarda Baş Ağrısı https://www.cocuklar.gen.tr/cocuklarda-bas-agrisi.html Sun, 09 Dec 2018 02:24:37 +0000 Çocuklarda Baş Ağrısı, Baş ağrısı genelde yetişkin yaş grubunda karşılaşılan baş ağrısı çocuklarda da yaşları ile beraber oldukça sık bir şekilde görünmektedir. Baş ağrısı çocuklarda ciddi hastalıların hab Çocuklarda Baş Ağrısı, Baş ağrısı genelde yetişkin yaş grubunda karşılaşılan baş ağrısı çocuklarda da yaşları ile beraber oldukça sık bir şekilde görünmektedir. Baş ağrısı çocuklarda ciddi hastalıların habercisi de olabileceğinden dolayı baş ağrısını hafife almayın. Baş ağrısı; toplumda oldukça sık karşılaşılan bir şikayettir. Erkeklerin yaklaşık % 91'inde bayanların ise % 96'sında en az senede bir defa baş ağrısı olmaktadır. Çocuklarda baş ağrısı sıklığı ise yaşla birlikte artış gösterir. Okul öncesi dönemde % 20-24 civarında iken bu yüzde ergenlik döneminde % 75 kadar ulaşır. Çocuk nöroloji bölümüne ilk defa giden kişilerin % 8-10'unu baş ağrısı hastaları oluşturmaktadır. Çocukların % 12'si baş ağrısından dolayı yılda en az bir gün okula gitmez. Yapılan araştırmalar en fazla görülen baş ağrı çeşidinin migren olduğunu ve çocuklarda yüzde üç ve on arasında görüldüğünü gösterir. 3-5 yaşları arasında olan çocukların baş ağrısı sıklığı erkeklerde çok daha fazla iken beş yaşından sonra kızlarda artar. 9-11 yaş arasında her iki cinste de eşit miktarda ve sıklıkta baş ağrısı görülmektedir.  

  Çocuklarda Baş Ağrısı Neden Olur

  Başın ağrıya duyarlı olan yapılarının iltihabi, fiziksel yada kimyasal olarak etkilenmesi sonucunda baş ağrısı ortaya çıkmaktadır. Beyin üstü ile beyni kapatan zarların büyük bir kısmında ağrıyı algılayabilen yani ''ağrı reseptörleri'' ismi verilen yapılar bulunmamaktadır. Başın ağrıya duyarlı olan yapıları kafa tası içerisinde kafatasının iç kısmını örten zarlar periost, beyin içerisinde bulunan damarlar özellikle de toplardamar çeperleri iken kafa haricinde atardamarları ve kafa derisi, kaslar ve diş etleridir. Baş ile yüz kemiklerinin hastalıkları, dişler, paranazal sinüs hastalıkları da baş ağrısına sebep olur. 

  Epilepsi Nöbetleri Ve Nöbet Sonrası

  • Psikojenik sebepler, gerilim, stres, tedirginlik ve depresyon
  • Yapılan işlemler (cerrahi esnasında başın uzun müddet gerilmiş şekilde tutulması, omurilik ve beyin suyunun alınması ve benzeri.)
  • Kafa içi basıncının yükselmesi 

  Kafa İçi Kanamaları Ve Kafa Travmaları

  • Sistemik rahatsızlıklar 
  • Yer kaplamakta olan oluşumlar (hematom, kist ve tümör)

  Baş Ağrısı Çeşitleri

  Kronik Günlük Baş Ağrıları: Bir ay içinde 15 yada daha uzun zaman gün boyunca süren baş ağrılarıdır. Bu tip baş ağrılarında % 45 oranında psikolojik sebeplerin eşlik ettiği kanıtlanmıştır.

  Akut Baş Ağrıları: Birden başlayan şiddeti gittikçe artan baş ağrıları yerel ise diş, göz, kulak ve sinüzit enfeksiyonları yada ilk migren atağı da olabilir. Eğer yaygın bir ağrı var ise elektrolit bozukluğu, sistemik enfeksiyon, travma, merkezi sinir sistemi enfeksiyonu, ateş, hipoglisemi ve hipertansiyon yada ilk migren atağı olmaktadır.

  Auralı Migren: Baş ağrısından sonra 30-60 dakika önce görülen görsel, duyusal ve motor belirtiler ağrının başlayacağını belirten belirtiler ''aura'' olarak tanımlanmaktadır. Çocuklarda çok fazla görülen aura görsel belirtiler, solukluk, iştahsızlık ve keyifsizlik halidir.

  Migren: Çocuklarda akut yenilenen baş ağrılarının en sık görülen sebeplerinden birisidir. Son yirmi yılda çocuklarda migrenin görülme sıklığı oldukça artmıştır. Başa ağrıları ataklar ile seyreder. Başını sallama, huzursuzluk, ses ile ışıktan rahatsızlık görülür. Ağrı gözün hemen arkasında kulak arkalarında, alında sıklıkla çift taraflı olur ve zonklayıcı bir ağrıdır. Kusma ve bulantıda ağrıya eşlik eder. Ağrıyı özellikle de açlık, yolculuk, farklı kokular, stres, kafein, yorgunluk, nitrit, egzersiz, gürültü, uykusuzluk, soğuk hava, monosodyum glutamat içerikli besinler başlatır. 

  Çocuklarda Baş Ağrısı

  Aurasız Migren: Çocuklarda görülen migren ataklarının yüzde seksek beşini oluşturmaktadır. Ağrı başlamadan önce huzursuzluk, aşırı susama ile solukluk, aşırı hareketlilik olabilir. Baş]]> Çocuk Eğitimi https://www.cocuklar.gen.tr/cocuk-egitimi.html Sun, 09 Dec 2018 09:39:25 +0000 Çocuk eğitimi, konusunda çeşitli yöntemler uygulanmaktadır. Aileler çocuklarının en iyi şekilde  yetişmesini ister. Bu nedenle yaptıklarının doğruluğuna her zaman inanırlar. Çocuk eğitiminde disiplin davranışın belli kal Çocuk eğitimi, konusunda çeşitli yöntemler uygulanmaktadır. Aileler çocuklarının en iyi şekilde  yetişmesini ister. Bu nedenle yaptıklarının doğruluğuna her zaman inanırlar. Çocuk eğitiminde disiplin davranışın belli kalıplara sokulması için uygulanacak kuralları ve usulleri kapsar. Burada amaçlanan çocuklara belirli becerilerin aktarımı ve kazandırılmasını içerir. Çocuk eğitiminde onlara kazandırılmak istenen beceriler ve davranışlar en kolaydan başlamalı, çocuğun gelişim hızı dikkate alınarak belli ayarlamalar yapılmalıdır. Bu sayede elde edilecek sonuçlarda daha başarılı olur. Çocukların bu davranışları kazanması amacıyla anne ve babanın önce bunları anlatması, ardından bu davranışın onlara gösterilmesi ve onlara örnek olmaları gerekir. Çocuğun bu davranışı ya da beceriyi kazanmasında en önemli etken kendisine sorumluluk verilmesi, aynı zamanda başarısının desteklenmesi, hatalarına büyük tepkiler göstererek düzeltmeye çalışmak yerine ılımlı yaklaşarak hataların düzeltilmeye çalışılması uygundur.


  Çocuk eğitimi sırasında teşvik ve ödüllendirme

  Çocuk eğitimi sırasında anne ve babalar çocuklarının kendilerine güvenmesini sağlamalı, aynı zamanda kendileri de çocuklarına güvendiklerini göstermeli ve onları bu konularda teşvik ederek, cesaretli olmalarını sağlamaları gerekir. Ancak buradaki doz iyi ayarlanmalıdır. Çocuk açısından her zaman hata payı bırakılmalı, özellikle ilk deneyimlerinde çocuğun hata yapabileceği dikkate alınmalıdır. Kendisinden istenen, beklenen davranışı yaptığı takdirde de çocuğun teşvik edilmesi ve ödüllendirilmesi gerekir. Bu çocuk eğitimi sırasında öğrenmeyi kolaylaştıran bir etkendir.

  Çocuk beğenildiğini ve işe yaradığını gördükçe daha fazla heveslenecek, anne ve babasının memnuniyeti için büyük bir heves içinde olacaktır. Bu çocuğun kendine güvenmesini sağlayacak, cesaretini arttıracaktır. Aileler tarafından disiplin aşırı derecede zorlama ve kollama olarak düşünülmemelidir. Aile çocuğunun eğilimlerinin, onun kişilik yapısını gerçekçi şekilde değerlendirmeli, titizlikle çocuğunu anlamaya ve tanımaya çalışmalıdır. Yani çocuğa değer vermek, onun tepkilerini dikkate almak, tepkilerini izlemek çocuk eğitimi açısından başarıyı getirir. Uygulanan eğitimin çocuk için uygunluğu araştırılmalı, her zaman çocuğa gerektiği kadar süre tanınarak hareket edilmelidir.

  Çocuk Eğitimi
  Çocuk eğitimi sırasında katı tutum ve gevşek tutum

  Çocuk eğitimi sırasında istenen davranışı ilk olarak ailesine beğendirmek için yapar, ardından davranışı içselleştirerek, onu özümser ve kendine mal etmeye başlar. Bu süreçte uygulanan katı kurallar yaşamın diğer dönemlerinde olduğu gibi tepkiyle karşılanır. Bunun yanı sıra gevşek bir tutumda aynı derecede etkili olur. Aşırı sert ve aşırı gevşeklik çocuk eğitimi sırasında uç noktalardır. Önemli olan çocuk ve aileye uygun yolun tespit edilmesi ve bunun uygulanmasıdır.

  Disiplin her zaman aile tarafından çocuğa özgürlüğünü en iyi şekilde kullanmasını sağlayacak kurallar olarak kabul edilmelidir. Katı bir disiplinle çocuğun ezilmesi, onu çekingen, içe kapanık, pısırık, güvensiz şekilde yetişmesini sağlar. Gevşek tutum içinde çocuğun yetiştirilmesi ise, çocuğun sorunsuz, bencil, dengesiz bir birey şeklinde yetişmesinde etken olacaktır. Çocuk eğitiminde yapılan hatalardan birisi de tutarsız tutumlar içinde olmaktır. Bu tutumlar belirli olaylarda çocuğa farklı cezaların verilmesi şeklinde ya da aile bireylerinin aynı olaylar karşısında birbirinden farklı şekilde davranması biçiminde gerçekleşebilir. Bunlar süreklilik gösterdiğinde, çocuğun ruhsal gelişimi olumsuz şekilde etkilenir.

  Çocuk eğitimi sırasında kullanılan diğer yöntemler

  Çocuk eğitiminde dayak asla bir araç olarak kullanılmamalıdır. Eğitim için mecburiyet olmadıkça dayak asla kabul edilemez. Ayrıca çocuğa uygulanan korkutma, yıldırma, sindirme amaçlı yöntemlerde dayaktan daha kötü etkiye ned]]> Çocuk Göğüs Hastalıkları https://www.cocuklar.gen.tr/cocuk-gogus-hastaliklari.html Sun, 09 Dec 2018 16:36:23 +0000 Çocuk Göğüs Hastalıkları, dünyada olduğu kadar ülkemizde de çocukların yaşadığı rahatsızlıklar arasında birinci sırada yer alan ve hastanelere getirilen çocukların tümüne yakınının sağlık problemi olarak görülen Çocuk Göğüs Hastalıkları, dünyada olduğu kadar ülkemizde de çocukların yaşadığı rahatsızlıklar arasında birinci sırada yer alan ve hastanelere getirilen çocukların tümüne yakınının sağlık problemi olarak görülen çocuk göğüs hastalıkları ilk başta yer almaktadır. Çocuk göğüs hastalıkları çeşitli sebeplerden enfeksiyonlar, alerjenler, hava kirliliği, hava değişkenliğinden dolayı çocukların solunum sisteminin ve akciğerlerinin direk olarak etkilendiği bir durum sonucunda yaşanılan sağlık problemleri sonucunda oluşan durumdur. Çocuklarda genellikle görülen göğüs hastalıkları yaşanılan doğumsal olduğu gibi sonradan da oluşmuş olabilen bir sağlık sorunu olarak bilinir. Genellikle sürekli öksürük, balgam çıkarma, üst solunum yollarında oluşan hırıltı ve aşırı horlama gibi sorunlar yaşayan çocukların çocuk göğüs hastalığına yakalandığını bilmek gerekir bu durumda uzman doktora başvurulması çok önemlidir. Uzman doktorun çocuk göğüs hastalıkları şikayeti ile gelen hastaların tedavisine başlamadan önce bu rahatsızlığın doğumsal akciğer yetmezliği, zatürre, bronşiolit, tüberküloz, astım gibi bir çok çocuk göğüs hastalığı için tedavi süreçleri belirlemelidir.


  Çocuk Göğüs Hastalıkları

  Üst solunum yolu enfeksiyonu: Çocuk göğüs hastalıklarının ilk başında gelen şüphesiz üst solunum yolu enfeksiyonlarıdır. Üst solunum yolu hastalıkları özellikle erişkin insanlarda olduğu gibi çocuklarında soğuk havalarda oluşan soğuk algınlığı sonucunda burun akıntısı ve sonrasında burun tıkanıklığı ile kendini göstermektedir. Üst solunum yolu hastalığı denilince çocuklarda boğaz, burun, kulak ve soluk borusu başlangıç kısımlarını etkileyen bir rahatsızlık olarak bilinir.

  Astım: Astım çocuk göğüs hastalıklarının mikrobik olmayan iltihabi hastalığı olarak bilinmektedir. Genellikle astım rahatsızlığı genetik aileden gelen bir çeşit hastalık olarak bilinmektedir. Astım hastalığı bulunan çocukların bu rahatsızlık sonucunda nezle, sigara dumanı, grip gibi çeşitli uyaranları bulunmaktadır. Bu uyaranlar sayesinde çocuk göğüs hastalığı olan astım iltihabi reaksiyon sonucunda çocuk hava yollarının daralmasına sebep olmaktadır.

  Tüberküloz: Çocuk göğüs hastalıkları arasında tüberküloz çok daha  fazla akciğerleri etkileyen akciğerler yanı sırada birçok organı etkileyen bakterilerin neden olduğu bir çeşit enfeksiyon hastalığıdır. Ayrıca tüberküloz bütün dünyada olduğu gibi ülkemizde de erişkinler ve çocuklar arasında önemli bir saplık sorunu olmaya devam etmektedir.

  Çocuk Göğüs Hastalıkları
  Bronşiolit: Çocuk göğüs hastalıkları arasında olan bronşiolit genellikle iki yaş altı çocuklarda görülen solunum sıkıntısına yol açan ve kesilmek bilmeyen öksürük sorununa yol açan bir çeşit çocuk göğüs hastalığıdır. Çocuklarda akciğer hava yollarının tıkanmasına neden olan iltihabi hastalık durumudur. Bronşiolit hastalığı özellikle çocuklarda aileden gelen gribal enfeksiyon virüsler ile kendisi gösteren bir hastalık olarak bilinir. Virüsler sebebi ile oluşan iltihaplar duvarlarda şişlik yaparak içerisinde biriken salgılar sonucunda havanın akciğere girişinin zorlaşmasına neden olur. Anne sütü ile beslenmemiş ve özellikle de sigara dumanına maruz kalan çocuklarda çok daha fazla görülen çocuk göğüs hastalıkları arasında yer almaktadır.

  Öksürük: Kesilmek bilmeyen kronik öksürük sorunu ile çocuk göğüs hastalığı arasında olarak bilinir. Bu hastalık çocuklarda öksürük dışında hırıltı, balgam oluşması ve nefes darlığı gibi sıkıntılarda yapmaktadır.

  Pnömoni-Zatürre: Çocuk göğüs hastalıkları arasında yer alan bu hastalık genellikle akciğer dokusunu etkileyen bir durumdur. Mikroorganizmaların, bakterilerin ve virüslerin sebep olduğu bir göğüs hastalığıdır.

  Primer silier dis]]> Çocukluk Çağı Alternan Hemipleji https://www.cocuklar.gen.tr/cocukluk-cagi-alternan-hemipleji.html Mon, 10 Dec 2018 06:30:54 +0000 Çocukluk Çağı Alternan Hemipleji, Nörolojik bir bozukluk olan Alternan hemipleji, çok nadiren de olsa genellikle bebeklik dönemlerinde görülen ve hemipleji atakları ile seyreden bir hastalıktır. Atak zamanları çok b Çocukluk Çağı Alternan Hemipleji, Nörolojik bir bozukluk olan Alternan hemipleji, çok nadiren de olsa genellikle bebeklik dönemlerinde görülen ve hemipleji atakları ile seyreden bir hastalıktır. Atak zamanları çok belirli olmayan bu bozuklukta, nöbetler geldiği zamanlarda vücudun her iki bölgesini birden felç edebilen bir hastalıktır. Hastalığın ataklarında bazen felç tek bir bölgeyi etkileyip daha sonra diğer tarafa da sıçrayabileceği gibi, bazı durumlar da ise aynı süre içerisinde vücudun her iki bölgesini de etkileyebilir. Çocukluk çağı alternan hemipleji hastalığında pek çok çeşitli belirtiler görülebilir. Fakat genellikle bu belirtiler bebeklik çağından itibaren kendisini belli etmeye başlar.

  Çocukluk Çağı Alternan Hemipleji Belirtileri Nelerdir

  Hastalığın en büyük belirtisi, hastalığa da ismini vermiş olan hemipleji ataklarıdır. Çocukluk çağı alternan hemipleji hastalığının en önemli ayırıcı tanı özelliği ise hemipleji ataklarının uyku sıralarında değilde, uykudan uyandıktan sonra gerçekleşmesidir. Şiddetli olan alternan hemipleji atakları hasta olan çocuk uykudan uyandıktan sonra gerçekleşmektedir.

  Bunlar dışında hastalığın belirtilerini saymak gerekirse;

  • Vücut ısısında artış,
  • Vücutta meydana gelen titremeler,
  • Kişide bir anda ortaya çıkan huzursuzluk

  Gibi sorunlarda çocukluk çağı alternan hemiplejik felce eşlik edebilen problemlerdir. Hastalığın atakları genellikle 5-6 yaşlarında başlayabilir ve yaklaşık 11-12 yaşlarından itibaren gerilemeye başlar.

  Çocukluk Çağı Alternan Hemipleji Hastalığının Nedenleri Nelerdir

  Çocukluk çağı alternan hemiplejisinin neden dolayı ortaya çıktığı tam olarak bilinmemektedir. Fakat son zamanlarda artan vakalardan dolayı yapılan araştırmalar çocukluk çağı alternan hemiplejisine neden olduğu düşünülen ATP1A3 isimli bir gen tespit edilmiştir.

  Hastalık ilk defa 1971 yılında tanımlanmış ve 1.000.000 kişinin sadece 1 kişisinde hastalık tespit edilmiştir.

  Çocukluk Çağı Alternan Hemipleji

  Çocukluk Çağı Alternan Hemipleji Hastalığına Sahip Bir Çocuk Nasıl Beslenmelidir

  Yukarıda da bahsettiğimiz gibi hastalığın atakları uyku sırasında gerçekleşmemektedir. Bu nedenle alternan hemipleji hastaları uyandıktan en geç 30 dakika içerisinde beslenmelilerdir.

  Çocukluk Çağı Alternan Hemipleji Tedavisi Nasıldır

  Hastalığına tam tedavi sağlayan bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır. Tedavi yollarının bulunması için gerekli olan çalışmalar devam etmektedir. Ancak belli başlı bazı yöntemlerle çocukların bu hastalıktan en küçük zararla sıyrılması sağlanabilir. Çocukluk çağı alternan hemiplejide en önemli tedavi uykudur. Bu bozukluğa sahip olan çocuk kesinlikle ve kesinlikle verimli bir uyku geçirmelidir.

  Hastalık teşhis edildiği zaman vakit kaybedilmemeli ve doktorunuz ile mutlaka önceden atak sırasında ne yapılacağı konuşulmalıdır. Özellikle çocukluk çağı alternan hemipleji hastalığı atağı sırasında çocuk solunum güçlüğü yaşayabileceğinden, ataklar son derece hayati önem taşıyabilmektedir.

  ]]>
  Çocuklarda Yeni Doğan Sarılığı https://www.cocuklar.gen.tr/cocuklarda-yeni-dogan-sariligi.html Mon, 10 Dec 2018 19:19:02 +0000 Çocuklarda Yeni Doğan Sarılığı, Sarılık yeni doğan bebeğin teninin ve göz aklarının sarı renk alması. Alyuvar (eritrosit) dediğimiz kırmızı kan hücrelerinin yıkımı nedeniyle ortaya çıkan, bilirubin (safra pigmenti) Çocuklarda Yeni Doğan Sarılığı,
  Sarılık yeni doğan bebeğin teninin ve göz aklarının sarı renk alması. Alyuvar (eritrosit) dediğimiz kırmızı kan hücrelerinin yıkımı nedeniyle ortaya çıkan, bilirubin (safra pigmenti) olarak bilinen sarı renkli madde kanda aşırı birikmesi sonucu ortaya çıkar.

  Bilirubin Nedir; Kana rengini veren alyuvar kan hücreleri, hemoglobin (kırmızı solunum pigmenti) olarak bilinen bir madde içerir. Yaşam süreleri kısa olan bu hücrelerin, ölmesi sonucu ortaya çıkan hemoglobin bu arada sarı renkli bilirubine dönüşür. Normal yeni doğanların kanında ihtiyacından fazla alyuvar bulunduğundan ve karaciğer henüz fonksiyonel olarak tam olgunluğa erişmediğinden bünyede oluşan bilirubini kandan uzaklaştıramaz. Daha büyük bebeklerin bünyesi yani çocuklar ve erişkinler bilirubini derhal kandan uzaklaştır.

  Nedeni; Normalde kanda biriken bilirubin karaciğer tarafından depolanır ve safra yardımıyla bağırsaklara ve nihayetinde dışkı olarak dışarı atılır. Karaciğerde bilirubin yıkım hızından fazla oluşması sarılığın ortaya çıkmasına neden olur. Buna sebep yeni doğan bebeğin karaciğeri henüz gelişimini tamamlamamıştır. Bu yüzden vücutta biriken bilirubini yeteri kadar bünyeden uzaklaştıramaz, Hatta bebeğin bağırsaklarına salgılanan bilirubinin bir kısmı dışkı ile dışarı atılamadan tekrar geri emilerek bünyede kalır.

  Bebekte Sarılık Nasıl Anlaşılır; Anne ve baba doğal ışıkta, bebeğin ten rengine ve göz akındaki (sklera) renk değişikliğini takip etmelidirler. Sarılık belirtileri önce yüzde ardından, gövde başta olmak üzere vücudun her yerinde fark edilir. En pratik anlama biçimi, parmakla bebeğin burun ucuna ya da alnına hafifçe dokunmak olacaktır. Bu eylem sonucu normalde cilt beyaz görünür. Şayet sarı renk görülüyorsa bebeği mutlaka sarılık kontrolü için doktora gösteriniz.

  Çocuklarda Yeni Doğan Sarılığı çeşitleri, Fizyolojik sarılık; Bu sarılık kundak sarılığı ya da normal sarılık olarak ta adlandırılmaktadır. Sağlıklı ve zamanında doğan, yeni doğanların %50’ den daha fazlasında sarılık görülür. Bu da yeni doğan bebeklerde karaciğer henüz yeteri kadar fonksiyonel çalışmamasına bağlıdır. Genellikle 2. Günden sonra görülür. 1-2 hafta içinde kaybolur.

  Prematüre (zamanından önce doğan bebekler) Sarılık; Bebek ve bunun yanında organları gelişimlerini tamamlamamıştır. Haliyle karaciğer bünyede oluşan bilirubini normal biçimde temizleyemez. Ayrıca bebek hasta ise ve yeterince beslenmemişse bağırsaklardaki bilirubini dışkı olarak atmaları gecikir. Bu da bebekler de bilirubinin daha fazla yükselmesine neden olur ayrıca zamanında doğmuş bebeklere nazaran daha uzun sürer.

  Anne Sütü Sarılığı; Anne sütünde bulunan maddelerin bazıları sarılığa neden olabilmektedir. Bu maddelerin sonucu bilirubin değerleri 20-25 mg’ın üzerine çıkabilmektedir. Anne sütüne bağlı sarılık, annenin bebeği emzirme sinden sonraki 3. gün ya da ilerleyen günlerde ortaya çıkar. Görüldükten sonra mutlaka doktora danışarak hareket edilmeli gerekirse bir iki gün anne sütüne ara verilmelidir. Bu arada bebek anne sütüne eşdeğer mama ile beslenebilir. Bu arada anne sütü azalmaması ve kesilmemesi için pompa ile boşaltılmalıdır.

  Çocuklarda Yeni Doğan Sarılığı
  Kan Grubu Uyuşmazlığı; Bebek ve annenin kan grupları farklı ise, anne kanı bebeğin alyuvar hücrelerini tahrip eden antikor üretebilir. Kan uyuşmazlığın bağlı sarılık genellikle doğumun ilk günü başlar. Anne ile bebek arasındaki Rhesus faktörü (Rh) uyuşmazlığı ağır sarılığa sebeptir. Ancak anneye doğumdan sonraki ilk 72 saat içinde RhoGam (transkripsiyonunu düzenleyen) olarak bilinen ilacın encekte edilerek annede antikor oluşması önlenebilir. Böylece daha sonraki bebek korun]]>