Çocuk Gelişimi
25 Haziran 2024

Çocuk Gelişimi


Çocuk gelişimi, yalnızca genel bir kavramdan ibaret olmayıp, oldukça kapsamlı bir bilimsel alandır. Çocuk gelişimi, çocuğun fiziksel, psiko-motor, sosyal, duygusal, zihinsel ve dil gelişimini kapsar. Çocuğun fiziksel gelişiminde ilk 6 yıl büyük önem taşır. Bu dönem, kişilik ve ahlak gelişimi açısından da kritiktir. İlk 72 ayda çocuk, kendisine sunulan çevre, sevgi ve sağlıklı gelişimini destekleyen ebeveynlere ihtiyaç duyar.

Gelişim ve büyüme, birbirinden farklı kavramlardır. Büyüme, yapısal artışları simgeler; yani bedende gerçekleşen fiziki değişiklikleri ifade eder. Çocuk, sadece fiziksel anlamda büyümekle kalmaz, aynı zamanda beyni ve iç organları da gelişir. Beyin gelişimi sonucu çocukta hatırlama, öğrenme ve muhakeme yetenekleri gelişir. Gelişim ise çok boyutlu bir kavramdır ve bu nedenle farklı alt dallar halinde incelenmelidir.

Bedensel gelişim, tüm diğer ana dallardan daha önemlidir. Zira gerektiği gibi gelişen bir birey, daha somut ilişkiler kurabilir. Bedensel gelişimin hızlanması, bilişsel gelişimi de hızlandırır. Bilişsel açıdan iyi bir noktaya gelen bireyin dil gelişimi de hızlanır. Dil gelişiminde önemli yol kat eden birey, yaşıtlarıyla daha iyi ilişkiler kurar. Bu durum, sosyalleşmesine katkı sağladığı için kişilik gelişimini de etkiler ve yine yaşıtlarıyla iyi ilişkiler kuran çocuklar, ahlak gelişimini de hızlandırmış olur.

Psiko-motor gelişim, bedensel gelişimle iç içedir. Psiko-motor gelişim için öncelikle bedensel gelişimin sağlanması gerekir. Bedensel gelişim, boy, kilo ve ağırlık artışı ile fiziken oluşan değişiklikleri kapsar. Psiko-motor gelişim ise bireyin zihin ve kas koordinasyonuna bağlı davranışlarının gelişmesidir. Çocuğunuzun bedensel, bilişsel ve psiko-motor gelişiminin yanı sıra, ona kendini iyi hissettirecek davranışları da göz önünde bulundurmalıyız.

Çocuk Gelişimi Esnasında Uymanız Gereken Kurallar

  • Çocuğunuza sık sık onu sevdiğinizi söyleyin ve sevginizi gösterecek davranışlarda bulunun. Gün içerisinde üstesinden gelebileceği bazı sorumluluklar verin ve başarısını ödüllendirin.
  • Yaşanan herhangi bir yanlış olayda sesinizi yükseltip öz güvenini zedelemeyin, azarlamayın. Öncelikli olarak ona olay içerisindeki olumlu yaklaşımlarını anlatın ve ardından yaptığı yanlışı nedenleri ile açıklayın. Böylelikle çocuğunuza doğru ve yanlışı ayırt etme imkânı sunmuş ve bunu küçük yaşta aşılamış olursunuz.
  • Çocuklar için anne ve baba birbirinden ayırt edilemez. Bu nedenle biriniz diğerinden daha az ya da çok vakit geçirmek yerine ortak aktiviteler tercih edilmelidir.
  • Bir şey yaptırmak için dayatma kurallar koymayın. Eğer bir kural konulacaksa sürekli olarak uygulanması gerekir. Bu şekilde olmazsa çocuk yapması gereken davranışları ulaşması gereken olguya ulaşana kadar yapar ve kalıcılık sağlanmaz. Siz ne kadar tutarlı davranırsanız çocuğunuz da bu yolda ilerleme kaydeder.
  • Onunla iletişim halinde iken mutlaka göz teması kurun. Böylelikle çocuğunuz kendini önemli hisseder. Ayrıca konuşurken ona sarılarak, kucağınıza alarak kendini güvende hissetmesini sağlayın. Ona üstten konuşuyor olmanız bir güç olduğunuzu simgeler ve söyleyeceklerini size anlatamaz.
  • Dinlerken söylediği her kelimeye dikkat edin. Dinliyormuş gibi yapmaktan sakının. Eğer onu dinleyemeyecek durumda iseniz bunu ona anlatın.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Popüler İçerikler

Çocuk Gelişimi

Çocuk Gelişimi

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Çocuk Eğitimi Nasıl Yapılır?

Çocuk Eğitimi Nasıl Yapılır?

Çocuklarda Disfazi Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda Disfazi Belirtileri ve Tedavisi

Çocuk Göğüs Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Çocuk Göğüs Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Anne Çocuk Sağlığı

Anne Çocuk Sağlığı

Çocukluk Psikiyatrik Bozuklukları Belirtileri ve Tedavisi

Çocukluk Psikiyatrik Bozuklukları Belirtileri ve Tedavisi