Çocukluk Psikiyatrik Bozuklukları Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Çocukluk Psikiyatrik Bozuklukları Belirtileri ve Tedavisi

Çocukluk Psikiyatrik Bozuklukları, çocuklar dünyaya geldiklerinde dışarıdaki dünyanın tehlikelerine karşı savunmasız olarak gelirler. Onların bu tehlikelerden koruyacak ve güvende olmalarını sağlayacak kişiler anne ve babalarıdır. Çocuklar yaramazlık yaptıkları zaman anne ve babalar çocuğa korkutucu cümleler ve cezalar verirler. Bu cezalar ve korkutucu kelimeler (Öcü vb.) çocuğun güven duygusunu kaybolmasına, yalnız kalma korkusuna veya yeterlilik duygusunu kaybetmesine neden olmaktadır. Bu gibi korkular ve çocuğun küçükken yaşadığı travmalar çocuklarda psikiyatrik bozuklukların ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

Çocukluk psikiyatrik bozuklukları semptomları
 • Uyuşturucu medde ve kullanımı
 • Uyku ve yemek alışkanlıklarında değişmeler
 • Fiziksel rahatsızlıklar
 • Sinire krizleri
 • Aşırı kilo alma korkusu
 • Okul başarısızlığı
 • Aşırı kaygı ve anksiyete belirtileri
 • Sürekli olarak kâbus ve uyku bölünmeleri
 • Hiperaktivite
 • Halüsanasyon görme
 • Yalnız geçirilen zamanlar
Çocukluk psikiyatrik bozuklukları türleri
 • Zeka geriliği: Uyarıları algılama, düşünme ve yorumlama işlevlerinin tümüne zekâ adı verilir. Günümüzde yaygın olarak kullanılan zekâ testleri ile zekâ geriliği ölçülebilmektedir. Bu testler çocuğun yaşına uygun olarak hazırlanır. Zekâ yaşı ölçüldükten sonra takvim yaşı 100 ile çarpılarak zekâ bölümü hesaplanır. Ancak bu testler öğrenme yoluyla bilgi edinmiş çocukların tam olarak bilgi verememektedir. Bu testler arasında en uygun olarak görüleni Wechsler testi olmuştur. Eğer ölçülen zekâ seviyesi 70'den az ise çocuk zekâ gerisidir. Bu kişiler sosyal çevreye uyum sağlayamaz ve iletişim kuramazlar. Zekâ testinde 50-70 arasında bir puan alan çocuklar hafif zekâ geriliğine sahiptir. Bunlar eğitimle giderilebilecek bir zekâ geriliğine sahip ve zekâ geriliğinin en geniş grubu olarak bilinmektedir. 35-55 arasındaki çocuklar orta zekâ geriliğine, 20-35 arasında puan alan çocuklar ağır zekâ geriliği ve 20'den az puan alan çocuklar ise derin zekâ geriliğine sahiptir. Bu problemin herhangi bir tedavisi olmamakla birlikte çocuğa kendini geliştirmesi için sosyal destek ve bazı eğitimler verilebilir.
 • Dikkat eksikliği ve hiperaktivite: bu bozukluğun temelinde aşırı hareketlilik ve ataklılık belirtileri bulunur. Ancak bu bozukluğun tanısının konması için belirtilerin en az 6 ay devam etmesi gerekmektedir. Çocuk yürümeye başlayınca aşırı hareketlilik görülür ve çevreyi rahatsız edici el, kol hareketleri görülebilir. Ayrıca bu çocuklar bir şeye konsantre olmada ve zekâları normal olduğu halde öğrenmede güçlük çekerler. Çocukların okul başarısızlığı ailenin de dikkatini çekmektedir. Bu bozukluğun nedeni pek bilinmemekle birlikte beyinin bir bölümünde zedelenme ile oluştuğu öne sürülmektedir. Bozukluğun tedavisi için psikoterapi yöntemi, aile ve yakın çevre desteği gibi yöntemler kullanılabilir.
 • Davranış bozuklukları: 8 yaşından büyük çocukların başkalarının haklarının ihlali ve tecavüz gibi saldırgan eylemleri göstermesi ile oluşan bir bozukluktur. Ayrıca bu eylemler hırsızlık, yangın çıkarma, yalan söyleme, okuldan kaçma gibi eylemler de olabilmektedir. Bozukluğun nedeni kalıtımsal olarak açıklanmıştır. Yani aile bireylerinde de bu davranışların olduğu saptanmıştır. Tedavi için aile danışmanlığı gerekmektedir.
 • Tik bozuklukları: Çocuklarda psikayatrik bozuklukları içindeen sık görülenlerinden biri de tik bozukluklarıdır. Çocuklarda istemsiz olarak kasların tekrarlayıcı ve amaçsız hareketler oluşturma bozukluğuna tik bozuklukları adı verilir. En sık tik bozuklukları; göz kırpma, omuz silkme, kaş oynatma ve burun çekme olarak bilinmektedir. Ruhsal kökenli olduğu tespit edilen bu hastalığın tedavisi için aile danışmanlığı, psikoterapi ve davranış terapisi gerekmektedir.
 • Kekemelik: Değişik seslerin ve hecelerin duraklamalar ile kesilmesi sonucunda ortaya çıkan bozukluğa kekemelik adı verilmektedir. Görülme sıklığı %1 civarında olan bu bozukluk 12 yaşından önce başlamaktadır. Ayrıca kekemeliğe tik bozuklukları da eklenebilir. Genellikle ruhun gerginliği arttığında kekemelik daha çok artar. Tedavi için aile danışmanlığı ve konuşma tedavisi gerekmektedir.
 • Gece işemeleri: Fiziksel bir nedene bağlı olmayan istem dışı gerçekleştirilen işemelerdir. Bu bozukluğu genellikle psikolojik faktörler tetikler. Ergenlik döneminde genellikle kendiliğinden geçer. Tedavisi için psikoterapi ve aile danışmanlığı gerekmektedir.
 • Okul korkusu: Çocukluk çağlarında okul ile ilgili başlayan korkular sonucu ortaya çıkan bir bozukluktur. Bozukluğun nedeni anneye karşı olan bağlılıktır. Annesinden ayrılmak istemeyen çocuklarda bu bozukluk görülmektedir. Çocuk okula gitmemek için karın ağrısı, bulantı ve bedensel yakınmalar göstererek okula gitmek istemez. Genellikle okula gitmediği zaman bu belirtiler ortadan kaybolur. Tedavi için özellikle ailenin yanında olması ve çocuğu okulda yalnız olmadığına ikna etmesi gerekir.
 • Anoreksiya nervoza: Çocuğun iştahında herhangi bir problem olmadığı halde aşırı kilo kaybı ile karakterize edilen bir bozukluktur. Ergenlik çağındaki çocuklarda sıkça karşılaşılan bu problem kızlarda erkeklerden daha fazla görülmektedir. Ayrıca bu problemin kişilerde %10 ölüm oranına da rastlanmaktadır. Bu kişiler çok kilo aldıklarını düşündükleri için yemek yememeyi tercih ederler. Eğer yemek yerlerse hemen kusma yoluna başvururlar. Bu kişilerin tedavi için hastaneye yatırılması ve psikoterapi, aile ve davranış terapileri gibi yöntemler uygulanmalıdır.
 • Anne yoksunluğu depresyonu: Çocukluk psikiyatrik bozukluklarından en yaygın türü olan bu bozuklukta çocuklar, 6. Aydan sonra bebeklerin annelerinden ayrılması ile ortaya çıkan bir bozukluktur. Bu çocuklarda sürekli devam eden ağlamalar, kilo kaybı ve depresyon belirtileri görülür. Eğer anne ayrılığı iki aydan fazla sürerse çocuk içine kapanmaya başlar. Bu çocuklarda fiziksel bozukluklar da ortaya çıkabilir. Tedavi için psikoterapi uygulanır.
 • Öğrenme bozuklukları: Dinleme, konuşma, okuma ve yazma, matematiksel işlemler yapma gibi yeteneklerin elde edilmesinde yaşanan zorluklar ile gelen çocukluk psikiyatrik bozukluklarındandır. Erkeklerde kızlara oranla iki kat daha sık görülen bu problem, ülkemizde yaklaşık %10 civarında görülmektedir. Nedeni beynin sol yarım küresinde meydana gelen bazı anormallikler olarak belirlenmiştir. Uzmanlar okuma probleminin 15. Kromozomda meydan gelen bir bozukluktan kaynaklandığını söylemişlerdir. Tedavi için aile danışmanlık terapisi ile ilaç tedavisi uygulanır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Çocuk Bakımı Nasıl Yapılır?

Çocuk Bakımı Nasıl Yapılır?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kız Çocuk Türleri ve Özellikleri

Kız Çocuk Türleri ve Özellikleri

Çocuklarda İshal Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda İshal Belirtileri ve Tedavisi

Çocuk Gelişimi

Çocuk Gelişimi

Çocukluk Psikiyatrik Bozuklukları Belirtileri ve Tedavisi

Çocukluk Psikiyatrik Bozuklukları Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda Ateş Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda Ateş Belirtileri ve Tedavisi