Erkek Çocuk Türleri ve Özellikleri
15 Mayıs 2024

Erkek Çocuk Türleri ve Özellikleri

Erkek Çocuk, Erkek çocuğun anne karnındayken beynin sağ tarafı, kızların ise beynin sol tarafı öncelikli olarak gelişmesi sonucu erkek çocukların fiziksel güç gerektiren işlerde, daha aktif rol oynaşını sağlar. Yeni doğmuş erkek bebekler kızlara göre daha toplu ve uzun olur. Bu özellik erkeklerin daha geç oturmasına sebep olurken, kızlara göre yürümeye de 2 ay geç başladıkları gözlenmiştir. Erkek çocuklar daha kolay hastalanır, bu özellikleri hayat boyu devam eder. Erkek çocukları ilk kelimeleri söylemesi kızlara göre daha geç başladığı daha uzun ve kurallı cümleleri kuramadıkları 4, 5 yaşlarında da kelime dağarcığı kız çocuklara oranla daha düşüktür. Dil gelişiminde, erkek çocuklarına göre, kızların bu üstünlüğü, okula ve sosyalleşmeye daha yatkın, çevrelerine karşı daha uyumlu olmaları, daha hızlı düşünmeleri ve bundan ötürü de kolay hata yapmalarına neden olur.

Erkek çocuklarınfiziksel gücünden dolayı, hareketli oyunları tercih etmesi, onları daha yaramaz olarak görmemize neden olsa da içindeki enerjilerini dışarı vurmaları için koşmaları, yorucu faaliyetlerde bulunmaları gerekir.

Erkek çocuklarıret cevabına kızlar kadar tolerans göstermese de tuvalet alışkanlığı ile yemek yeme davranışı kazanması, annelerin erkek çocuklara daha hoşgörülü yaklaşması ve daha koruyucu davranması sonucu olarak erkekler, kızlara göre daha geç gelişirler.

Erkek Çocuk Gelişimi: Geç olgunlaşan erkek çocukların sosyal kabule daha fazla ihtiyacı oldukları ve daha çok saldırganlık eylemi gösterdikleri görülmüştür. Gelişimin duygusal, sosyal, bilişsel, değişik yönlerinde kızlar erkeklere göre daha erken gelişirler, aradaki mesafe zaman ilerledikçe, açılarak bu durum ergenlik çağına dek devam eder. Aradaki bu fark 6 yaşlarında iken, ortalama olarak 6 ay iken ergenlik döneminde bu süre 2 yıla kadar çıkar. Ergen yaştan sonra aradaki bu fark yavaş yavaş kapanır. Erkek çocuklarınboy uzama süresi hem daha geç başlar hem de daha geç sona erer. Kız çocukların fiziki gelişimi ise en geç 20 yaşında biterken; erkek çocukların fiziksel gelişimi 23, 25 yaşlarına kadar devam edebilir. Erkekler de sakal ve bıyık çıkmasını erkeklik simgesi olarak görülür ve bunu kendilerinde bir üstünlük olarak sayarlar.

Erkek çocuklar daha fazla fiziksel kuvvet gerektiren yardımda bulunmayı tercih ederken, kız çocukları sosyal anlamda yardımlaşmaya daha yatkındır.

İslamiyet'te Erkek Çocuk Yeri

Yanlış bir anlayış tarzı olarak; bazı aileler de kız çocuğu istenmez, kız olursa sevilmez ya da erkek kadar sevilmez. Erkek çocuğu tercih edilir havası eser. Bunu açıkça çocuklarına karşı söyleyenler de vardır. Allah hayırlı evlat versin.

Dinde, sevgide, muamelede, hediye almada, mirasta, adaletten ayrılmamamız isteniyor. Kız, erkek çocuk ayrımı yasaklanır. Hz. Peygamber (S. A. V) “Allah'tan korkunuz, çocuklarınız arasında adalet ve eşitliğe riayet ediniz” buyurmaktadır. Evlatlarınız size Allah'ın bir emanetidir ve eşit davranış görme haklarına sahiptir. Eğitim, terbiye, bilgi, oyuncak ve giyiminde farklı davranılabilir.

Bir de şu duruma dikkat çekilmelidir.

Çocuklarımız bizlere imtihan için verilmiş emanetlerdir.

Erkek Çocuk Genel Özellikleri Nelerdir?
  • Erkek çocuk, çoğunlukla bir işe odaklanmayı tercih eder.
  • Erkek çocukları daha geniş olan alanlarda oyun kurup oynarlar ve genellikle dışarıda olma ihtiyacı duyarlar.
  • Erkek çocukları sol taraftaki gözleriyle daha iyi görürler, bu da beynin sağ kısmındaki bilgiyi beslemektedir.
  • Fiziksel açıdan Kendilerini daha güçlü olarak gören erkek çocukları, kıran kırana oyunlara daha çok eğilimlidir.
  • Erkek çocukların kendilerini yeterli ve güvende hissetmesi nedeniyle, bağımsızlık duygusunu daha erken yaşlarda gelişir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Çocuk Doğumu Nasıl Olur?

Çocuk Doğumu Nasıl Olur?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Çocuklarda Otizm Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda Otizm Belirtileri ve Tedavisi

Çocuk Bakımı Nasıl Yapılır?

Çocuk Bakımı Nasıl Yapılır?

Erkek Çocuk Türleri ve Özellikleri

Erkek Çocuk Türleri ve Özellikleri

Çocuk Türleri ve Özellikleri

Çocuk Türleri ve Özellikleri

Çocuklarda Su Çiçeği Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda Su Çiçeği Belirtileri ve Tedavisi